امضای قرارداد تجاری تبادل انرژی بین ایران و پاکستان ، حضور وزرای دو کشور در مراسم امضای قرارداد

به گزارش مجله تور مالزی، قرارداد تجاری تبادل انرژی الکتریکی ایران و پاکستان در حضور وزرای نیرو و انرژی دو کشور به امضا رسید.

امضای قرارداد تجاری تبادل انرژی بین ایران و پاکستان ، حضور وزرای دو کشور در مراسم امضای قرارداد

به گزارش خبرنگاران، مراسم امضای قرارداد تجاری تبادل انرژی الکتریکی بین ایران و پاکستان در حضور علی اکبر محرابیان وزیر نیرو و خرم دستگیر خان وزیر انرژی پاکستان در ساختمان وزارت نیرو برگزار گشت.

بر اساس این قرارداد که به امضای آرش کردی مدیرعامل توانیر و ریحان اختر نماینده وزارت انرژی پاکستان رسید، ظرفیت تبادل برق دو کشور روی خطوط 132 کیلوولت با 100 مگاوات افزایش به 200 مگاوات می رسد. این در حالی است که با اجرای فاز دوم و احداث 70 کیلومتر خط 230 کیلوولت در پاکستان، توان انتقال نیرو بین دو کشور در آینده نزدیک به 400 مگاوات ارتقا می یابد.

این قرارداد حاصل توافقات وزیران نیرو و انرژی دو کشور در کمتر از یک سال گذشته است که با سرعتی کم نظیر و در مدت زمانی کمتر از 9 ماه عملیات طراحی، مهندسی و اجرای آن به اتمام رسیده و 83 کیلومتر خط 132 کیلوولت به همراه پست ها و تجهیزات جانبی، احداث و آماده بهره برداری شده است که بهره برداری رسمی از آن به زودی با حضور مقامات ارشد دو کشور آغاز می شود.

خرم دستگیر خان وزیر انرژی پاکستان در این مراسم، مدیریت و راهبری مهندس محرابیان وزیر نیرو در اجرای سریع این پروژه را شایسته تقدیر دانست و از تلاش تیم های فنی دو کشور در اجرای بی نقص پروژه قدردانی کرد.

بر اساس اعلام وزارت نیرو، پروژه تقویت ارتباط الکتریکی دو کشور از سال 88 کلید خورد، در عین حال و در پی نشست وزرای نیرو و انرژی دو کشور در تیر امسال، مجدد احیا و با اراده هر دو دولت طی 9 ماه به نتیجه رسید.

همکاری در امور فنی مهندسی، بهره گیری از توان سازندگان ایرانی و ایجاد شرکت های مشترک در زمینه برق و انرژی از دیگر جنبه های مورد تفاهم در این قرارداد است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1401 بروزرسانی: 23 اسفند 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2173

به "امضای قرارداد تجاری تبادل انرژی بین ایران و پاکستان ، حضور وزرای دو کشور در مراسم امضای قرارداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای قرارداد تجاری تبادل انرژی بین ایران و پاکستان ، حضور وزرای دو کشور در مراسم امضای قرارداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید