بازار مسکن در شهریور هم بی جان است

به گزارش مجله تور مالزی، اگرچه بعضی مالکان کوشش می نمایند قیمت های پیشنهادی مسکن در تهران را به شکل مصنوعی، بالا نگه دارند بازار خرید و فروش در شهریورماه هم همچون ماههای قبل راکد است.

بازار مسکن در شهریور هم بی جان است

به گزارش خبرنگاران، بازار مسکن که از ابتدای امسال دچار ثبات قیمت و رکود معاملات شده در شهریورماه هم چنگی به دل نمی زند. گزارشهای میدانی از ادامه کسادی خرید و فروش ملک در شهر تهران حکایت دارد. همزمانی چند عامل از جمله تغییر دولت، وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال، کاهش قیمت سیمان و فولاد، طرح دولت برای ارایه زمین و مصالح مقرون به صرفه قیمت و برنامه شهرداری برای نوسازی بافتهای فرسوده، بازار را در شرایط ثبات و البته انتظار قرار داده است.

در مردادماه فقط 5499 معامله مسکن در تهران انجام شد که در مقایسه با سالهای گذشته تقریبا به یک سوم رسیده و به همین علت قیمتها مقداری افت نموده است. واسطه های ملکی می گویند که در هفته های اخیر همچون ماههای گذشته نرخهای پیشنهادی، بخصوص در نیمه شمالی مرکز فرایند نزولی داشته است. نگرانی از کاهش بیشتر قیمت باعث افزایش عرضه آپارتمان در منطقه ها 1 تا 5 شده است. در نیمه جنوبی تهران بخصوص در منطقه ها 10، 14 و 15 به علت کمبود فایلهای نوساز، پایین بودن قیمتها نسبت به شمال تهران و وجود تقاضای مصرفی، معاملات از نوع تبدیل به احسن تا حدی جریان دارد.

در عین حال مشاوران املاک از رکود معاملات در سه منطقه پرتقاضای تهران یعنی 5، 2 و 4 سخن می گویند. در منطقه ها 1 تا 3 که معمولا خرید و فروشهای سرمایه ای جریان دارد با کاهش 2 تا 12 درصدی قیمت در مردادماه نسبت به تیرماه روبرو بوده ایم و گزارشهای میدانی از ادامه این فرایند در شهریورماه حکایت دارد.

از سوی دیگر بانک مسکن در روزهای اخیر سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن و جعاله مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده را به 480 میلیون تومان افزایش داده که ممکن است تا حدودی به تحریک تقاضای مصرفی منجر گردد. البته اقساط ماهیانه 8.6 میلیون تومانی این وام، مانعی در جهت استفاده از این وام خواهد بود.

هرچند این تصور وجود دارد که اگر وعده های دولت برای افزایش ساخت و ساز عملی نگردد ممکن است اثرات منفی در بخش مسکن ایجاد کند اما ایجاد حباب قیمتی در بازار مسکن شهر تهران، حتی نسبت به کشور ترکیه، جهش قیمتی در بازار را دور از فکر نموده است. بخصوص اینکه تقاضای سفته بازی به علت تضعیف تقاضای مصرفی از بازار خارج شده و تهدیدی از ناحیه خرید و فروشهای سرمایه ای، متوجه بازار نیست.

با این حال کارشناسان معتقدند اگر دولت می خواهد بخش خصوصی را در قالب طرح جهش فراوری و تامین مسکن، وارد عرصه ساخت و ساز کند باید گامهای اساسی در جهت برطرف قوانین و مقررات رکودزا و بعلاوه برطرف مسائل صنعت ساختمان در روبروه با دستگاههای خدمات رسان بردارد. سازندگان می گویند که صف طولانی دستگاههایی مثل شهرداری، نظام مهندسی، آتش نشانی، ادارات آب، برق و گاز که نگاه درآمدی به بخش ساختمان دارند، فرایند صدور پروانه ساختمانی را بسیار طولانی نموده و بعضا به بیش از یک سال رسانده است. این خطر می تواند به شکل کاهش عرضه واحدهای نو و افزایش قیمت مسکن در آینده خود را نشان دهد.

در شرایط فعلی نرخ رشد سالانه بازار مسکن شهر تهران به 34 درصد رسیده که کمترین اندازه در 3.5 سال اخیر محسوب می گردد. از سوی دیگر نرخ رشد شش ماهه آن به 2.3 درصد رسیده که به نوعی بازار به آرامش رسیده است. کارشناسان معتقدند اگر شوکی از جانب بازارهای موازی شامل ارز و طلا متوجه بازار مسکن نگردد در نیمه دوم امسال هم قیمت مسکن ثبات خواهد داشت و حتی ممکن است در منطقه ها هدف سفته بازان با کاهش قیمت روبرو شویم.

محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ درباره شرایط این روزهای بازار مسکن به خبرنگاران گفت: بازار مسکن در شش ماه گذشته به ثبات رسیده است. اگر آمار را به تفکیک محلات آنالیز کنیم می بینیم در بسیاری از منطقه ها تهران که ماهیت سوداگری دارد با کاهش قیمت های به مراتب بیش از میانگین کل روبرو شده ایم. بنابراین بازار در حوزه سرمایه گذاری که در تراز ارز و سکه قرار می گیرد کشش ندارد اما در بخش مصرفی شرایط فرق دارد.

وی تاکید نمود: بازار مسکن را از نظر ماهیتی باید به دو شاخه کلی تقسیم بندی کرد؛ یک بخش تقاضای واقعی است که به اعتقاد من یک فعالیت دائمی است و رکود ندارد. اگر سازندگان سودهای متعارف و منطقی را در نظر بگیرند همیشه در بخش تقاضای واقعی، کار هست و دولت هم با طرحهای تشویقی از سازندگان حمایت می نماید.

محمودزاده، بخش دیگر را حوزه سوداگری بازار مسکن دانست و گفت: بازار سرمایه ای هم اکنون در رکود به سر می برد اما سر جای خودش است و کسی جلوی آن را نمی گیرد. موقعی که توجیه مالی داشته باشد سرمایه گذاران به منطقه های که معمولا خرید و فروشهای سرمایه ای در جریان است ورود می نمایند.

به گزارش خبرنگاران، میانه قیمت مسکن شهر تهران در مردادماه امسال 30 میلیون و 970 هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد و نسبت به مشابه سال قبل 34 درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات هم 5.5 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 8.4 درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل 39.4 کاهش را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1750

به "بازار مسکن در شهریور هم بی جان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مسکن در شهریور هم بی جان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید