ترامپ: افغانستان شوروی را روسیه کرد، با پوتین درباره تبانی مسکو با طالبان حرفی نزدم

به گزارش مجله تور مالزی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک مصاحبه اعلام نمود، او هرگز با همتای روسی درباره ادعای تبانی مسکو با طالبان برای کشتن آمریکایی ها صحبت نکرده است.

ترامپ: افغانستان شوروی را روسیه کرد، با پوتین درباره تبانی مسکو با طالبان حرفی نزدم

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش مانیورینگ گروه بین الملل مجله تور مالزی، در حالی که جنجال ها درباره ادعای تبانی روسیه با طالبان برای کشتن آمریکایی ها در افغانستان ادامه دارد، رئیس جمهور آمریکا بیان کرد با همتای روس خود درباره این گزارش جعلی صحبتی ننموده است.

به گزارش پایگاه آکسیوس، دونالد ترامپ در مصاحبه با این رسانه اعلام نموده که او به دلیل نامعتبر بودن ادعای تبانی روسیه با طالبان و مشخص پاداش نقدی برای کشتن آمریکایی ها در افغانستان، با رئیس جمهور روسیه درباره این موضوع صحبتی ننموده است.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، قرار است ساعت 23 سوم اگوست (13 مرداد) به وقت محلی آمریکا مصاحبه کامل ترامپ با آکسیوس منتشر گردد.

آکسیوس فیلم کوتاهی از مصاحبه خبرنگار خود با دونالد ترامپ را منتشر نموده که در آن رئیس جمهور آمریکا درباره چرایی صحبت نکردن خودش با پوتین درباره این موضوع شرح می دهد.

جاناتان سوآن خبرنگار آکسیوس در این مصاحبه خطاب به ترامپ گفت: به صورت گسترده گزارش شده که آمریکا اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد روسیه به جنگجویان طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی جایزه اقتصادی مشخص یا پیشنهاد دادن پول ارائه کرد. شما 23 جولای (2 مرداد) با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشتید. آیا این موضوع را مطرح کردید؟

رئیس جمهور آمریکا در جواب گفت: نه (این موضوع را مطرح نکردم) آن تماس تلفنی برای صحبت درباره چیزهای دیگر بود و صادقانه بگویم، این موضوعی است که بسیاری از افراد گفتند، یک خبر جعلی بود.

جاناتان سوآن سوال کرد: چه کسانی گفتند که این گزارش، خبر جعلی بود؟

رئیس جمهور آمریکا گفت: بسیاری از افراد این حرف را زدند. اگر شما به بعضی از دوستان فوق العاده دولت بوش نگاه کنید، بعضی از آنهایی که دوستان من نیستند این را گفتند که این موضوع (مشخص جایزه برای طالبان از سوی روسیه برای کشتن آمریکایی ها در افغانستان)، خبر جعلی است و بسیاری از افراد این حرف را زدند.

ترامپ درباره گفت و گوی اخیرش با رئیس جمهور روسیه گفت: ما تماس تلفنی داشتیم، ما در این تماس تلفنی درباره موضوع (عدم) اشاعه اتمی که یک موضوع بسیار بزرگی است، حرف زدیم، مساله ای که آنها دوست دارند درباره آن کاری انجام دهند و من هم همینطور. ما درباره مسائل مختلفی حرف زدیم ولی درباره آن موضوع حرفی نزدیم. من هرگز با او در این باره حرف نزده ام.

وی اضافه کرد: من مسئله ای با صحبت کردن با او درباره این موضوع ندارم.

خبرنگار آمریکایی گفت: شما به گزارش اطلاعاتی در رابطه با این موضوع باور ندارید و به همین خاطر صحبتی (با پوتین درباره آن) نکردید؟

ترامپ گفت: می دانید موضوع جالب چیست؟ هیچ کسی موضوع چین را مطرح نمی کند و آنها همواره موضوع روسیه، روسیه، روسیه را مطرح می نمایند. اگر ما بتوانیم کاری در رابطه با روسیه در موضوع اشاعه اتمی بکنیم که موضوع بسیار بزرگی است، مسئله ای بسیار بزرگتر از گرم شدن دنیا است، این موضوع خیلی برای دنیا خوب خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: (گزارش اطلاعاتی در رابطه با تبانی روسیه با طالبان برای کشتن آمریکایی ها) هرگز به میز من نرسیده است (هر گز به دست من داده نشده است) می دانید چرا؟ چون آنها (سازمان های اطلاعاتی آمریکا) فکر نمی کردند که چنین چیزی واقعی باشد و ارزش ارسال به میز من را داشته باشد.

وی اضافه کرد: اگر چنین گزارشی به میز من ارسال شده بود، درباره آن کاری انجام می دادم اما این گزارش هرگز به میز من نرسید.

خبرنگار آمریکایی سپس سوال کرد: دلیل اینکه من این حرف را می زنم آن است که شما حتی اگر به این گزارش اطلاعاتی خاص باور نداشته باشید، گزارشی که البته درباره آن اختلاف نظرهایی در جامعه اطلاعاتی (آمریکا) وجود دارد و در این باره هیچ تردید وجود ندارد اما جان نیکلسون فرمانده سابق شما (نیروهای آمریکا در افغانستان) گفت که روسیه در حال ارسال سلاح به طالبان است. آیا این حرف به اندازه کافی نیست که پوتین را به خاطر موضوع کشتن سربازان آمریکایی به چالش بکشید؟

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال به سابقه همکاری آمریکا با طالبان و مجاهدین افغان در زمان اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی اشاره نمود و گفت: خوب ما هم وقتی آنها (طالبان) با روسیه می جنگید سلاح می دادیم.

خبرنگار آمریکایی در جواب به این سوال گفت: اما آن مربوط به یک دوره متفاوت بود

رئیس جمهور آمریکا اینطور جواب داد: بله دوره متفاوت بود اما من دارم می گویم که ما هم همین کار را کردیم. من با نیکلسون درباره این موضوع صحبتی نکردم، او زمانی طولانی مشغول به کار بود و موفقیت بزرگی نداشت و او قبل از آمدن من (به عنوان رئیس جمهور) در افغانستان بود و من در نهایت تصمیم به تغییرش گرفتم.

وی اضافه کرد: بگذارید یک چیزی درباره روسیه به شما بگویم. روسیه قبلا اسمش اتحاد شوروی بود اما به خاطر افغانستان آنها ورشکسته شدند و به روسیه تبدیل شدند این را فقط به این خاطر می گویم که شما متوجه بشوید. آخرین چیزی که روسیه خواستار انجامش است این است که بخواهید بیش از حد درگیر (مسائل) افغانستان گردد آنها یک بار این کار را کردند و نتیجه اش آنقدرها خوب نشد.

اظهارات ترامپ درباره این موضوع در حالی مطرح شد که ماجرا از گزارش جنجالی روزنامه نیویورک تایمز شروع شد که در آن این رسانه وابسته به دموکرات ها ادعا نموده بود که افسران یکی از ادارات ستاد ارتش روسیه به طالبان در گذشته وعده دادند که در برابر هر نظامی آمریکایی که در افغانستان بکشند، به آنان پاداش نقدی داده خواهد شد.

به دنبال جنجال ها درباره این گزارش، کنت مک کنزی فرمانده تروریست های سنتکام هم درباره این موضوع واکنش نشان داد.

این مقام ارشد نظامیان آمریکایی با وجود ابراز نگرانی از گزارش نیویورک تایمز درباره مشوق اقتصادی روسیه به طالبان برای هدف دریافت نظامیان آمریکایی در افغانستان، گفت مدرک کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

از سوی دیگر مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا هم به عنوان ارشدترین مقام نظامی این کشور در رابطه با این گزارش گفت، آژانس های اطلاعاتی این کشور در حال کار بر روی گزارش های ادعایی درباره تبانی روسیه و طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی در افغانستان هستند و وعده داد در صورتی که این گزارش ها تایید گردد، این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اما مسائل سیاسی داخلی آمریکا را پشت پرده گزارش ادعایی در مورد تبانی مسکو برای کشتن نظامیان آمریکایی دانست و گفت: یک دعوای سیاسی داخلی در پس حدس و گمان های ناشایست در مورد ارتباط ادعایی مسکو با طالبان در افغانستان واقع شده است (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1090

به "ترامپ: افغانستان شوروی را روسیه کرد، با پوتین درباره تبانی مسکو با طالبان حرفی نزدم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: افغانستان شوروی را روسیه کرد، با پوتین درباره تبانی مسکو با طالبان حرفی نزدم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید