ترکیب مغز انسان و هوش مصنوعی؛ معجزه ترسناک دنیای علم!

به گزارش مجله تور مالزی، بیش از یک دهه است که دانشمندان نوعی بافت مغز مصنوعی موسوم به ارگانوئیدهای مغزی را در آزمایشگاه ایجاد نموده اند و در این راستا، آن ها را با تراشه های کامپیوتری ادغام کرده اند و حالا در برنامه ای نو، این ارگانوئید (شبه اندام) را در یک ربات انسان نما کاشته اند.

ترکیب مغز انسان و هوش مصنوعی؛ معجزه ترسناک دنیای علم!

غزال زیاری: در سال های اخیر نبرد سنگینی در دنیای فناوری در جریان است و سؤالی اساسی مطرح است: چه کسی برنده می گردد: هوش انسان یا هوش مصنوعی؟

البته بسیاری از محققان چنین رویکردی ندارند و پاسخ این سؤال را به نحوی دیگر می دهند: چرا هر دو نه؟

سال هاست که دانشمندان در حال توسعه راهکارهایی برای ایجاد زیست رایانه هستند و این کار را با استفاده از بافت هایی شبیه به مغز یا شبه اندام (ارگانوئید که درواقع سیستم های کشت سلولی سه بعدی هستند) که در محیط آزمایشگاهی پرورش یافته اند و به تراشه های کامپیوتری متصل اند انجام می دهند. هدف نهایی، ایجاد نوعی هوش ترکیبی است؛ موجودی بالقوه مطلع که قادر به استفاده از نقاط قوت مغز انسان و هوش مصنوعی باشد.

شاید این ماجرا کمی بیش از حد علمی تخیلی به نظر برسد و دلیلش هم این است که محققان به تازگی توانسته اند تا شبه اندام ها را از طرق معناداری به تراشه های کامپیوتری متصل نمایند.

مغزهای تولیدی در آزمایشگاه

در سال 2013 بود که دانشمندان اولین مینی مغز را در یک لوله آزمایش رشد دادند و از آن موقع تا به امروز، تحقیقات بیشتری درباره مغزهای رشد یافته در آزمایشگاه به لطف وسایل الکترونیکی در جریان است.

در اواخر سال 2023، محققان دانشگاه ایندیانا بلومینگتون، معماری Brainoware خود را به ابزار هوش مصنوعی متصل کردند و حالا نوبت به محققان دانشگاه تیانجین رسیده که رباتی با هوش ارگانوئید یا OI ایجاد نمایند. این ربات که MetaBOC نام گرفته، این قابلیت را دارد تا از موانع دوری نموده و به ردیابی و درک مسائل بپردازد و بدین ترتیب، معماری مغز روی تراشه را از دو بعد به سه بعد توسعه می دهد.

طبق شرح مینگ دونگ، از دانشگاه تیانجین، رابط مغز و رایانه روی یک تراشه، نوعی فناوری است که از مغز کشت شده در محیط آزمایشگاهی (مثل شبه اندام های مغز) و یک تراشه الکترود، به وسیله رمزگذاری، رمزگشایی و شبیه سازی- بازخورد برای دستیابی به تعامل اطلاعاتی با دنیای خارج بهره می برد.

نتیجه این کار، رباتی است که بخشی از آن مغز و بخش دیگرش الکترونیکی است. شبه اندامی به مقدار گریپ فروت در سر ربات انسان نمای دوپا که دیدگاهی شگفت آور و واقعی از اینکه این فناوری چه توانایی هایی خواهد داشت را ارائه می نماید؛ اما مسیر تحقق این ایده، پر از موانع است. یکی از محققان این دانشگاه چینی دراین باره شرح داد: بلوغ رشدی پایین و تأمین ناکافی مواد مغذی، ازجمله مسائل و دغدغه هایی هستند که باید رفع شوند.

باوجودی که هنوز زمان زیادی تا فراهم کردن امکان راه رفتن و صحبت کردن به وسیله مغزهای مصنوعی فاصله داریم ولی شبه اندام ها به صورت بالقوه می توانند موهبت بزرگی برای کسانی که از بیماری های عصبی رنج می برند باشند.

دقیقاً شبیه به دیگر رابط های مغز و الکترونیک، مثل رابط کامپیوتر مغزی Neuralink (BCI) که زندگی افراد مبتلا به اختلالات عصبی را بهبود بخشیده اند، می توان این شبه اندام ها را به صورت بالقوه به بافت زنده مغز پیوند زد تا برای تحریک رشد نورون ها دست به کار شوند.

بنابراین، درحالی که هنوز این بحث مطرح است که آیا آینده با نبوغ انسانی ساخته خواهد شد یا هوشمندی هوش مصنوعی، دانشمندان در پی آن هستند که این دو دنیای هوشمند را بیش ازپیش به هم نزدیک نمایند.

منبع: popularmechanics

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 تیر 1403 بروزرسانی: 21 تیر 1403 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2267

به "ترکیب مغز انسان و هوش مصنوعی؛ معجزه ترسناک دنیای علم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب مغز انسان و هوش مصنوعی؛ معجزه ترسناک دنیای علم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید