خاندوزی: دولت پشت کسب و کار های اینترنتی هست

به گزارش مجله تور مالزی، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت صبح امروز سه شنبه (3 آبان) در نشست خبری، گفت: دولت سیزدهم تلاش کرد در کنار اصلاح اقتصادی، از تصمیمات اقتصادی که می تواند شتاب زده باشد تا حد زیادی پرهیز کند و تا حد ممکن به ریل سیاستی اعلامی به ویژه اقتصاد عمل کند تا بخشی از اعتماد از دسته رفته را بازگرداند.

خاندوزی: دولت پشت کسب و کار های اینترنتی هست

به گزارش تسنیم، وی افزود: امروز ادعا نمی کنم 100 درصد اقدامات بدون هیچ ایرادی منطبق بر نقشه است، اما دستگاه های اجرایی در تلاش هستند و برخی اتفاقات هم رخ داد و لازم بود تصمیمات موضعی گرفته شود.

سخنگوی اقتصادی گفت: امیدواریم در تابستان 1401 نسبت به فصل بهار شاهد افزایش رشد تولید باشیم، میزان تولید صنایع بزرگ اقتصاد نسبت به پارسال حدود 6 درصد افزایش داشته است. نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین آلات از 3.8 به 5.8 درصد رسیده؛ تورم تولیدکننده که بیش از 80 درصد در شهریور 1400 بود به 42 درصد رسید و البته هنوز مطلوب نیست و باید بیش از این تلاش کرد.

وی افزود: نرخ بیکاری در تابستان امسال به 8.9 درصد رسیده است برخی قائل هستند کاهش بیکاری ناشی از نرخ مشارکت است، اما بررسی ها نشان می دهد تعداد افراد فعال اقتصادی در تابستان امسال 211 هزار نفر افزایش داشته و به 26 میلیون نفر رسیده و تعداد افراد دارای شغل در کشور 370 هزار نفر افزایش داشته و جمعیت بیکار از 15 ساله به بالا و بیکاران فارغ التحصیل دانشگاه به 955 هزار نفر کاهش یافته است.

خاندوزی بیان نمود: متاسفانه در اواخر شهریور و اوایل مهرماه به جهت فضایی که آشوبگران ایجاد کرده بودند به برخی کسب و کار های مجازی داشتیم و متاسفانه درآمد بسیاری از این افراد به شکل منفی تحت تاثیر قرار گرفت و در دولت جلسات متعدد تشکیل شده و دولت پشت کسب و کار های اینترنتی هست و وظیفه خود می داند این جمع قابل توجه مردم را حمایت کند. همچنین امشب وزیر ارتباطات جزییات بسته مصوب دولت را اعلام خواهد کرد.

وی مطرح نمود: ضمناً هم اکنون نتایج حذف ارز ترجیحی بروز می کند؛ افزایش خرید تضمینی موجب شد 3 میلیون تن تولید گندم در کشور افزایش یابد و 2.7 میلیون تن هم کاهش این کالا را داشتیم. در سال زراعی قبل، بابت خرید تضمینی حدود 23 هزار میلیارد تومان پرداخت شده بود و در سال تازه به بیش از 83 هزار میلیارد تومان افزایش یافت و نشانه ای از حمایت دولت از کشاورزی است. در ماه های اخیر ضریب خودکفایی تولید غلات در کشور افزایش داشته و واردات کالا های اساسی در مقایسه نیمه اول امسال نسبت به سال گذشته شاهد کاهش 30 درصدی هستیم.

سخنگوی اقتصادی دولت خاطر نشان کرد: سیاست همسایگی و عضویت در پیمان های منطقه ای موجب شده اگر در سال گذشته 40 درصد اول صادرات را داشته باشیم، در شش ماهه اول امسال 13 درصد افزایش داشته است. مردم چندسال پرفشار از نظر تورمی را پشت سر گذاشته اند و مردم در حوزه تورم به جا گله دارند و تلاش دولت این بوده موتور های خلق تورم را مهار کند؛ رشد نقدینگی شهریورماه امسال 35.3 درصد کاهش داشته و این ها شواهدی است که حرکت جدی دولت برای کنترل تورم یک حرف نیست و با جدیت دنبال می شود.

خاندوزی گفت: در شهریور پارسال، تورم ماهیانه 3.9 بود و در مدت مشابه امسال به 2.2 درصد رسید. مجموع تورم مهرماه 3 درصد افزایش داشته و بخشی از آن ناشی از افزایش اجاره بها و برخی اقلام بوده است؛ وضعیتی تورمی از نظر دولت مقبول نیست و آقای رییس جمهور هم تاکید داشته اند که تا پایان سال اولویت اقتصاد کلان دولت ثبات و مهار تورم باقی بماند و دستگاه های متخلف هم باید پاسخگو باشند.

وی افزود: تولید برق 6 هزار مگاوات افزایش داشته و این عدد یعنی 3 برابرِ سال پایانی دولت قبل، در سال اول دولت سیزدهم افزایش داشته ایم. ابرپروژه های انتقال آب در حال انجام است و آغاز عملیات 32 پروژه صنعتی با 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری در 11 استان انجام می گیرد. هم چنین ترانزیت کالا بیش از 20 درصد رشد داشته و از ثمرات سیاست همسایگی است.

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره واردات خودرو بیان نمود: وزارت صمت مشغول مقدمات اجرایی واردات خودرو هست؛ حرکت کردن به سمت بازار های ثابتی به نفع مردم است و مردم برنده این عرصه خواهند بود؛ جهت گیری ما این است که انحصاری برای کسی ایجاد نشود و شرکت هایی که بتوانند واردات را انجام دهند و امیدواریم در روز های آینده امکان ثبت سفارش فراهم شود.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آبان 1401 بروزرسانی: 3 آبان 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2110

به "خاندوزی: دولت پشت کسب و کار های اینترنتی هست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاندوزی: دولت پشت کسب و کار های اینترنتی هست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید