خودآلرژی پنداری و ریشه های رفتاری

به گزارش مجله تور مالزی، حساسیت فصلی یا آلرژی فصلی، نوعی بیماری شهری است که از باکلاس ترین بیماری ها محسوب می شود و میان بیماری ها مثل سعید ژاپنی در محله های جنوب شهر تهران در دهه60 و اوایل70 است.

خودآلرژی پنداری و ریشه های رفتاری

شاید شما دهه هفتادی یا هشتادی باشید، پس از دهه شصتی به بالاها خواهش می کنم پاراگراف بعدی را نخوانند که حوصله شان سر می رود، چرا که می خواهیم پدیده ای به نام سعید ژاپنی را توضیح دهیم.

در محله های قدیمی، همیشه یک سعید نامی بود که وقتی تب مهاجرت به ژاپن، مردم را از خود بیخود کرده بود و با توجه به کمبود امکانات دنیا دیده محسوب می شد، کتونی سفید، پیراهن آستین کوتاه لیمویی با یقه باز، شلوار جین آبی روشن و ساعت کاسیو داشت و در آن زمان خودش به آرایشگاه محله برای کوتاه کردن موهایش مدل می داد.

این قبیل افراد معمولا گالانت داشتند و اگر بیشتر مردم در محله می خواستند یک بیزینس راه بیندازند، اولین مرجع مشورت سعید ژاپنی بود، غافل از این که آقاسعید داستان ما در ژاپن یا مرده می سوزانده یا یاکوزا بوده است. یاکوزا را خودتان گوگل کنید و انتظار نداشته باشید وقت رده های سنی دیگر را برای شما بیشتر از این تلف کنیم.

برگردیم به اصل ماجرا. عرض کردیم بیماری آلرژی فصلی یک بیماری بسیار شیک است. گلاب به روی مبارکتان حداقل از بیرون روی و ثقل مزاج باکلاس تر است، اما به شرط این که شما ژ را درست تلفظ کنید یا حساسیت را طوری بگویید که فاصله بین دو سین در حساسیت هرچه کمتر به نظر برسد، انگار اصلا الفی بین آن دو سین در کار نیست.

البته این بیماری، اسم دیگری هم دارد که ما از این به بعد برای این که خیلی احساس باکلاسی نکنید از آن استفاده می کنیم تا برای ما که کچلی داریم پز ندهید. اسم دیگر این بیماری تب یونجه است! دقت کنید، تب یونجه. همان یونجه معروف و اگر فکر می کنید اصل بیماری از اسمش باکلاس تر است، باید بدانید این بیماری بر اثر واکنش طبیعی بدن به عواملی به وجود می آید که بی ضرر هستند، ولی دستگاه ایمنی بدن خیلی احمقانه آنها را مضر تشخیص می دهد.

همین که با شنیدن نام اصلی این بیماری و علت آن تعداد زیادی از خانم ها و آقایان باکلاس آبریزش بینی شان قطع شد و دستمال ها را یواشکی توی جیبشان گذاشتند، نشان می دهد ما درست عمل کرده ایم تا فضا برای بیماران واقعی باز شود.

اما سابقه این بیماری یعنی خود آلرژی پنداری کجاست؟! برخی از دخترانی که چال چانه یا همان چال زنخدان نداشتند، چاره ای ندیدند جز رو آوردن به حساسیت فصلی! یعنی اشک بریزند، عطسه هایی با صدای عبشو از خود خارج کنند و با روزی یک بسته دستمال کاغذی بینی هایشان را دو دستی فشار دهند و به سمت پایین بکشند، در حالی که همه می دانند آدم بعد از عطسه باید چه کار کند و البته آن کار این کاری نیست که خانم های مورد نظر ما انجام می دهند. این کار که فقط نوک بینی آنها را قرمز می کند و خود همین قرمزی می شود دلیلی بر حساسیت فصلی تا زمانی ادامه پیدا می کند که پول و پله ای جور شود و بینی را به تیغ جراحان بسپارند و حساسیت به صورت عروسکی یا سربالا برطرف شود، البته بد نیست بدانید پزشکان هیچ ارتباطی بین این دو پدیده، یعنی عمل زیبایی بینی و تب یونجه پیدا نکرده اند.

برخی آقایان هم که کافی است یک نفر انگشت توی چشم خودش بکند. فارغ از این که اصلا این کار درست است یا نه همه تکرار می کنند، در صورتی که این آقایان صدای عطسه شان قابل نگارش روی کاغذ نیست و مثل همان خانم ها تصور نادرستی است که فکر کنیم یک نفر با موهای ژولیده و دماغ قرمز و چشمان اشک آلود در حالی که فرت فرت می کند، جذاب است.

نکته دیگر این که درختانی مانند بلوط، نارون و افرا در بهار و گیاهانی چون علف دوروا و لوئیچه چمنی در فصل تابستان گرده افشانی می کنند، سوال من این است لوئیچه چمنی و علف دوروا چه شکلی هستند؟! آدمی نمی داند چطور می تواند به همه این چیزهای ندیده و نشنیده آلرژی داشته باشد؟!

اجازه بدهید در همین نقطه یک خط تیره بین افرادی که واقعا درگیر این بیماری هستند و افرادی که سعی می کنند درگیر این بیماری باشند، بکشیم تا بدانید با اصل این بیماری مسئله ای نداریم. این حرف ها در خصوص افرادی است که آلرژی را به عنوان یک بیماری اکتسابی تجربه می کنند.

خود نویسنده اعتراف می کند در کودکی به خاطر این که برادر بزرگ ترش می گفته به بادمجان حساسیت دارد، او هم بادمجان نمی خورده و فکر می کرده اگر بخورد زبانش می سوزد. بعدها خودش و سپس برادرش نه تنها بادمجان خوردند و زبان شان نسوخت، بلکه در حالی که یک مزرعه بادمجان را با یک تانکر کشک و یک نیسان آبی سیر تازه قاطی می کردند به گذشته عبرت آموز خود می خندیدند.

شاید ندانید، ولی آلرژی اغلب ژنتیک است، به طوری که اگر پدر و مادر مبتلا باشند، به احتمال 66درصد، و اگر تنها یکی از والدین مبتلا باشد زیر 60درصد منجر به آلرژی فرزند می شوند، شما که ماشاءا... پدرها همه چارشونه کشتی، مادرها هم قرنیه مشکی، هیچ مسئله ای ندارند، چطور می خواهید باور کنیم شما آلرژی دارید؟!

خب، ما می پذیریم، آیا می دانید ناخن مصنوعی، خالکوبی، پشم و موی حیوانات و حتی عروسک های فانتزی عواملی هستند که می توانند به بروز و تشدید نشانه های حساسیت کمک کنند؟ عروسک بازی می کنید و به ما خبر نمی دهید؟! واقعا انتظار نداشتیم.

گذشته از این حرف ها، آلرژی یک دنباله ای هم دارد: فصلی! آلرژی فصلی یعنی شما در یک فصل به خصوص آلرژی می گیرید، نه هر وقت که دل تان خواست. نه که به بوی ادکلن یا ادویه غذا یا حرف زدن یک آدمی که... خلاصه که این کلک ها برای شیک تر به نظر رسیدن قدیمی شده اند. اجازه بدهید آنها که واقعا آلرژی دارند و با بیماری هایی نظیر آسم و حتی افسردگی گلاویز می شوند، احساس بدی نکنند.

مرتضی درخشان / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1558

به "خودآلرژی پنداری و ریشه های رفتاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودآلرژی پنداری و ریشه های رفتاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید