خوشحالی برای تصویب وام ازدواج 100 میلیونی یا نگرانی از ایجاد انحراف در ازدواج برای کسب وام؟

به گزارش مجله تور مالزی، 13 اسفندماه مجلس شورای اسلامی پرداخت وام ازدواج 100 میلیون تومانی برای پسران کمتر از 25 سال و دختران کمتر از 23 سال را تصویب کرد؛ افزایش دو برابری وام ازدواجی که با توجه به شرایط مالی جامعه برای بسیاری از زوج های جوان شادی بخش است، در عین حال می تواند تهدیدی برای ایجاد انحرافاتی در ازدواج برای دریافت وام 100 میلیون تومانی باشد.

خوشحالی برای تصویب وام ازدواج 100 میلیونی یا نگرانی از ایجاد انحراف در ازدواج برای کسب وام؟

به گزارش خبرنگاران، پیشنهاد دولت برای وام ازدواج در لایحه بودجه 1400 همان 50 میلیون تومان سال قبل با بازپرداخت هفت ساله بود که به تمامی زوجینی که تاریخ عقد آنان از اول فروردین 97 به بعد بود و تا کنون وام ازدواج نگرفته بودند، پرداخت می شد.

13 اسفندماه مجلس شورای اسلامی به منظور حمایت از ازدواج جوانان وام ازدواج 70 میلیون تومانی با بازپرداخت 10 ساله را تصویب کرد همچنین به منظور کاهش سن ازدواج این تسهیلات برای زوج های کمتر از 25 سال و زوجه های کمتر از 23 سال 100 میلیون تصویب شده است.

در نگاه نخست افزایش وام ازدواج به 100 میلیون تومان با توجه به شرایط مالی فعلی امری شاد کننده به نظر می رسد این در حالیست که پیش تر محمد مهدی تندگویان - معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان - نسبت به افزایش ازدواج و طلاق های صوری، صرف وام ازدواج در مسائلی به غیر از تشکیل خانواده، بدهکاری جوانان به بانک به علت تاب آوری پایین در بازپرداخت وام و... همزمان با خبرهای افزایش وام ازدواج به 100 میلیون تومان هشدارهایی را داده بود.

همچنین این را هم گفته بود که معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در صورت معین دستورالعمل هایی برای نظارت بر دریافت کنندگان وام و کاهش انحرافات احتمالی در ازدواج، با افزایش وام ازدواج مخالفتی ندارد.

تندگویان درباره منطق افزایش این وام به 100 میلیون تومان گفته بود: نمایندگانی که برای سال 1400 پرداخت وام ازدواج 100 میلیون تومانی را وعده داده اند، برای سال های 1403 و یا 1404 رقم وام ازدواج را تا چه اندازه افزایش می دهند؟ آیا با چنین شیب افزایشی که آغاز شده است، چهار سال بعد این رقم به 500 یا 700 میلیون تومان می رسد؟ آیا شبکه بانکی ما نسبت به این اعداد و ارقام تاب آوری دارد؟ دریافت و بازپرداخت آن برای جوانان چگونه خواهد بود؟

از سوی دیگر وی معتقد است پرداخت وام ازدواج 100 میلیون تومانی تنها به جوانان کمتر از 25 سال بی توجهی به متولدان دهه 60 و مسائل آنان است که تا به امروز مجرد مانده اند چراکه تورم و مسائل مالی سن نمی شناسد و مبنای این افزایش وام تنها برای بعضی از جوانان باید بر اساس مطالعات کارشناسی باشد.

به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مطابق با آمار سنجی این معاونت، سن مطلوب ازدواج با در نظر دریافت تمامی شرایط مالی و اشتغال و... برای دختران 24 سالگی به بعد و برای پسران 26 سالگی به بعد است. از این رو تفکیک در پرداخت وام ازدواج 100 میلیونی کمکی به ازدواج جوانان نخواهد کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان حتی پیشنهاد عدم پرداخت وام ازدواج به متقاضیان 50 ساله به بالا را نیز داده بود چراکه معتقد است مبنای پرداخت وام ازدواج باید تشکیل خانواده پایدار و فرزند آوری باشد و این مهم تنها با مشوق های دائمی نظیر توجه به مسکن ارزان، اشتغال و... و نه مشوق های مقطعی مانند پرداخت وام امکان پذیر خواهد بود.

تندگویان همچنین گفته بود به علت تغییر دولت و امکان وقفه طبیعی در فرایند پرداخت وام توصیه نمی کنم جوانان دریافت وام ازدواج را به تعویق بیندازند چراکه نباید تقاضای وام ازدواج را به اتفاقی که خروجی آن تعیین نیست، منوط کرد.

از سوی دیگر مطابق با آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران، میانگین سن در اولین ازدواج برای مردان شهری 27 سال و مردان روستایی 26 سال است همچنین این آمار برای زنان شهری 23 سال و زنان روستایی 21 سال است.

بنابراین منطقی به نظر می آید که نمایندگان مجلس برای کاهش سن ازدواج وام ازدواج 100 میلیونی را به عنوان مشوق قرار دهند اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که به گفته معاون امور جوانان عدم تهیه دستورالعمل های تعیین برای نظارت بر دریافت کننده، کسب اطمینان از صرف وام در امور ازدواج و تشکیل خانواده پایدار و... می تواند تنها منجر به ازدواج های اجباری و گاهی طلاق های صوری شود و با صرف منابع ملی به افزایش جمعیت و خانواده کمکی نخواهند کرد.

همچنین کوشش برای کاهش سن ازدواج در حالی که دختران و پسران مهارت های کافی زندگی مشترک را نیاموخته اند تنها نتیجه ای که بر جای می گذارد طلاق است کما اینکه مطابق با آمار منتشره مرکز آمار ازدواج دختر بچه های 10 تا 14 ساله ای که در بهار امسال در حدود 7000 مورد بوده است با رشد 23 درصدی به بیش از 9000 مورد در تابستان 99 رسیده است. در این میان 131 مورد طلاق دختر بچه های 10 تا 14 ساله در بهار 99 و 188 مورد در تابستان 99 به ثبت رسیده است.

اینکه آمار ازدواج بچه ها تا چه میزان به ازدواج اجباری برای کسب منافعی نظیر وام ازدواج باز می شود، تعیین نیست اما به طور قطع این آمار طلاق به فقدان مهارت کافی برای زندگی و بعضا ازدواج اجباری بچه ها بازمیشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1463

به "خوشحالی برای تصویب وام ازدواج 100 میلیونی یا نگرانی از ایجاد انحراف در ازدواج برای کسب وام؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوشحالی برای تصویب وام ازدواج 100 میلیونی یا نگرانی از ایجاد انحراف در ازدواج برای کسب وام؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید