رای الیوم: ماه های آینده آکنده از امور غافلگیرکننده است ، راز روی آوردن ترامپ و اعراب به دمشق

به گزارش مجله تور مالزی، یک رسانه عرب زبان با اشاره به سه تحول راهبردی و مهم در جبهه سوریه از جمله سفر محرمانه مقامات بلندپایه آمریکا به دمشق، گزارش داد: ماه های آینده آکنده از امور غافلگیرکننده است.

رای الیوم: ماه های آینده آکنده از امور غافلگیرکننده است ، راز روی آوردن ترامپ و اعراب به دمشق

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه رأی الیوم در مطلبی درباره سوریه آورده است: اگر دولت سوریه دیگر به اتحادیه عرب بر نمی گردد، اما پر واضح است که کشور هایی که کرسی این کشور را 10 سال پیش با درخواست آمریکا به تعلیق درآوردند به تدریج و با دستور یا عدم مخالفت آمریکا به دمشق بر می گردند.

3 تحول راهبردی و مهم در جبهه سوریه

این رسانه می نویسد: سه تحول مهم منعکس کننده تغییر در بسیاری از مواضع در قبال دولت سوریه و بشار اسد رئیس جمهور سوریه و حکومتش در روز های گذشته بوده است؛ نخست، سفر محرمانه ای که مسئولان آمریکایی بلندپایه به دمشق در ماه آگوست گذشته انجام دادند؛ راجر کارستینس فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور ربوده شدگان و کاش پاتل دستیار رئیس جمهور آمریکا و مدیر مبارزه با تروریسم در کاخ سفید. این دو مسئول بلندپایه آمریکایی با علی المملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه در دفترش در دمشق ملاقات کردند.

دوم: از سر گیری پرواز های رسمی سوریه به کشور های قطر و امارات متحده عربی پس از توقفی تقریباً 10 ساله.

سوم: تخلیه یک مرکز دیده بانی نظامی از سوی دولت ترکیه در پایگاه مورک در حومه حماه پس از محاصره آن توسط نیرو های ارتش سوریه. ده ها کامیون ترکیه پر از سرباز و تجهیزات سنگین با همراهی خودرو های وابسته به پلیس نظامی روسیه برای حمایت از آن ها برای جلوگیری از رویارویی -که نتیجه آن معین است- منطقه را ترک کردند.

رای الیوم در ادامه می نویسد: نکته قابل توجه این است که همه این تحولات یا به عبارت دیگر پیروزیت ها و دستاورد ها در حالی رخ می دهد که دولت سوریه به گفته ناظران امور، حتی یک امتیاز هم نداده است؛ ناظرانی که تأکید کردند این تحولات به دلیل ایستادگی ارتش سوریه در جبهه های نبرد و پایبندی دولت سوریه به همه ارکان سیاست های منطقه ای و جهانی اش و کظم غیظ و صبر طولانی اتفاق افتاده است.

این رسانه نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که در فشار آوردن بر دو کشور عربی امارات و بحرین برای ایفای نقش در جشنواره عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر پیروز شد و چه بسا سودان نیز به زودی به آن ها ملحق گردد؛ فرستادگان خود را مخفیانه به دمشق به امید آن فرستاد که در آزادی 6 شهروند آمریکایی بازداشت شده در سوریه پیروز گردد تا فرصت های پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقویت گردد؛ اما صلابت سوریه این فرصت را از او گرفت.

رای الیوم می نویسد: ترامپ در حالتی از یأس و آشفتگی به سبب مخالفت بشار اسد در پاسخ به نامه دست نویسی که برای رئیس جمهور سوریه فرستاد و از او خواست این آمریکایی ها را آزاد کند، به سر برده و می برد. یکی از این بازداشت شدگان یعنی آستین تایس خبرنگار مستقل توصیف می گردد، اما منابع سوری وی را با سازمان اطلاعات آمریکا مرتبط می دانند.

رسانه مذکور آورده است: دولت سوریه به طور مطلق به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا که برای نخستین بار پرده از این سفر مخفیانه فرستادگان آمریکایی برداشت واکنش نشان نداد و کار را به روزنامه غیر رسمی الوطن واگذار کرد تا این خبر را تأیید کند و بگوید که طرف سوری بر خروج نظامیان آمریکایی به طور کامل از شمال و شرق سوریه قبل از رایزنی درباره هر موضوع دیگری اصرار نموده است.

رای الیوم می نویسد: دولت ترامپ سیاست چماق و هویج را در قبال سوریه به کار گرفت به امید آنکه درخواست هایی که در بالا به آن اشاره شد را محقق سازد؛ چماق همان قانون سزار است که تحریم ها را علیه سوریه تشدید می نماید؛ اما هویج سخنان جیمز جفری فرستاده آمریکا در امور سوریه است که گفت واشنگتن نمی خواهد نظام در سوریه تغییر کند بلکه می خواهد رفتارش تغییر کند، ولی دولت سوریه را نه چماق ترساند و نه هویج مسموم آمریکایی وسوسه اش کرد.

این رسانه آورده است: اعزام دو فرستاد ویژه به دمشق که دستیار شخص ترامپ هستند برخلاف قاعده آمریکا در تبادل نظر با یک کشور دشمن است، زیرا معمولاً این مذاکرات مخفیانه در کشور سوم بی طرف و مورد قبول برای طرفین مانند سوئیس یا عمان صورت می گرفته است؛ اما رفتن فرستاده های آمریکایی به پایتخت کشور دشمن نشان دهنده سردرگمی و ضعف و کوشش برای پیروزیت آمیز بودن معامله آزادی بازداشت شدگان به هر شیوه ممکن و صلابت طرف مقابل است.

رای الیوم گزارش داد: بعید نمی دانیم که فرستادگان آمریکایی پیشنهاد های وسوسه انگیزی با خود بردند و آن ها را طی ملاقات با سرلشکر المملوک روی میزش گذاشتند، ولی کمتر از شرط سوریه برای خروج نیرو های آمریکایی بوده است به همین دلیل این پیشنهاد ها در سطل زباله ریخته شد و 2 فرستاده سرافکنده و یا به قول معروف در تاریک و روشن هوا، به کشورشان بازگشتند

این رسانه آورده است: فرستادن نامه دست نویس توسط ترامپ به اسد رئیس جمهور سوریه و بعد به همراه آن دو فرستاده از کاخ سفید و نه از وزارت خارجه تأکیدی بر این است که ترامپ از روی ناچاری و پس از اینکه در تغییر نظام سوریه شکست خورده است، بشار اسد رئیس جمهور سوریه و مشروعیت وی را به رسمیت می شناسد. همین قاعده درباره کشور هایی که فرودگاه های خود را برای پذیرش هواپیما های خطوط هوایی سوریه باز کردند انطباق دارد؛ کشور هایی که میلیارد ها دلار در جنگ سوریه هزینه کردند.

رای الیوم در سرانجام نوشت: بشار اسد رئیس جمهور سوریه جمله مشهوری دارد که می گوید بهای تسلیم شدن بسیار بیشتر از بهای ایستادگی است و به نظر می رسد که سه تحولی که در بالا ذکر کردیم میزان درست بودن این جمله را ثابت می نماید و چه بسا اولین ثمره ایستادگی باشند. ماه های آینده نیز پر از امور غافلگیرکننده خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1236

به "رای الیوم: ماه های آینده آکنده از امور غافلگیرکننده است ، راز روی آوردن ترامپ و اعراب به دمشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای الیوم: ماه های آینده آکنده از امور غافلگیرکننده است ، راز روی آوردن ترامپ و اعراب به دمشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید