صرفه جویی ارزی یک میلیارد دلاری با فراوری داروهای زیستی

به گزارش مجله تور مالزی، به گزارش خبرنگاران، وبینار گزارش اقدامات و برنامه های ستاد توسعه زیست فناوری در سال 1399 امروز با هدف هم افزایی و هم اندیشی در اجرای برنامه های زیست فناوری با حضور دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری برگزار گردید.

صرفه جویی ارزی یک میلیارد دلاری با فراوری داروهای زیستی

قانعی در این وبینار گفت: ما فکر می کردیم که زیست فناوری خیلی بسیار قدر است و می تواند مسائل بشریت را حل نماید اما این خبرها نبود و دیدیم که در خیلی از مباحث علمی همچون کرونا چالش داشتیم و باید راه چاره هایی برای آنها پیدا کنیم.

قانعی با اشاره به اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری و اهداف این ستاد گفت: در صدد هستیم که 3 درصد بازار جهانی را در زیست فناوری به دست بیاوریم که تا به امروز به کمتر از نیم درصد رسیده ایم و تا رسیدن به این هدف فاصله داریم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری برنامه ریزی با اشاره به برنامه های ستاد توسعه زیست فناوری گفت: کسب 3 درصد از سهم بازار جهانی زیست فناوری، هم افزایی ملی منابع امکانات کشور برای فراوری ثروت از زیست فناوری، راهبری و سیاستگذاری و ارزیابی پیشرفت زیست فناوری در کشور و یاری به ارتقا سطح علمی و فناوری به منظور کسب مقام نخست منطقه و سهم شایسته جهانی ماموریت و اهداف ستاد توسعه زیست فناوری هستند.

وی ادامه داد: ما برای کسب این سهم بازار جهانی که بالغ بر 23.25 میلیارد دلار می گردد، فاصله داریم و با توجه به شرایط احتیاج فعلی درصدد هستیم که بیشتر فعالیت کنیم. کسب این بازار از چشم اندازهای این ستاد برای افق 1404 است و تحقق این هدف کار آسانی نیست.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اضافه کرد: تاسیس صندوق زیست فناوری از سال 1394 و کاهش ارزبری به 1440 میلیون دلار در سال یکی از اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری بوده است؛ همچنین فراوری 27 داروی بیوتکنولوژی، اجرای 12 طرح در حوزه واکسن، فراوری 90 ماده اولیه دارویی و اجرای 55 طرح در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی در راستای کسب سهم 3 درصدی بازار و یاری زیست فناوری به توسعه اقتصاد کشور نموده است.

وی با بیان اینکه 8 شرکت عظیم مسئول راهبری فراوری 117 محصول اولویت دار کشور در حوزه های داروهای زیستی، مواد اولیه دارویی، واکسن، پروبیوتیک، تجهیزات و داروهای شیمیایی فعال هستند، گفت: تا به امروز 1,350 میلیارد ریال از این طرح ها حمایت شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه از این رو پژوهش ها را به گونه ای جهت دهی نموده ایم که در راستای تحقق سهم اقتصاد دانش بنیان است، گفت: همچنین ما اقدام به مشخص 41 موضوع اصلی اولویت دار در حوزه پژوهش کردیم.

وی با تاکید بر اینکه 9.5 درصد درآمد شرکت های دانش بنیان از محل شرکت های زیست فناور کسب شده است، ادامه داد: بیش از 60 درصد صادرات محصولات دانش بنیان کشور مربوط به شرکت های صادراتی زیست فناوری است و علاوه بر آن ایران رتبه 12 در جهان و رتبه اول در سطح منطقه در حوزه زیست فناوری را کسب نموده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه از 48 بانک ژنی حمایت کردیم که در این راستا ما بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی داریم، گفت: صرفه جویی ارزی به میزان یک میلیارد دلار در سال با فراوری 22 داروی زیستی، کسب رتبه اول فراوری محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا، حضور ایران در میان 5 کشور اول فراوری کننده محصولات زیست فناوری در آسیا از جمله دستاوردهای این ستاد به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1206

به "صرفه جویی ارزی یک میلیارد دلاری با فراوری داروهای زیستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی ارزی یک میلیارد دلاری با فراوری داروهای زیستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید