طرز تهیه چیز کیک شکلاتی یخچالی؛ ساده ترین روش پخت!

به گزارش مجله تور مالزی، چیزکیک (کیک پنیری) نوعی دسری آمریکایی است؛ این دسر لطیف و خوشمزه از دو لایه اصلی تشکیل شده، لایه اول (کراست crust) پایه ای بیسکوییتی یا اسفنجی است این لایه بسیار نازک است و علاوه بر ایجاد طعم لذیذ، یاری میکند چیزکیک قابل انتقال و برش دادن گردد. روی این پایه لایه ای پنیری قرار میگرد که با توجه به نوع چیزکیک به روش های مختلف آماده می گردد. در مجله اینترنتی خبرنگاران آموزش نوع شکلاتی چیزکیک یخچالی را برای شما آماده نموده ایم.

طرز تهیه چیز کیک شکلاتی یخچالی؛ ساده ترین روش پخت!
مواد لازم برای کراست و لایه پنیری
بیسکوییت شکلاتی پتی بور2 بسته
کره100 گرم
پنیر ماسکار پونه200 گرم(یک بسته)
خامه شیرین شده یا خامه صبحانه200 گرم(یک پاکت صورتی)
وانیلیک چهارم قاشق چایخوری
پودر قند3 قاشق غذاخوری
کاکائونصف الی یک قاشق غذاخوری
پودر ژلاتین1 قاشق غذاخوری
آب برای پودر ژلاتیننصف پیمانه
شکلات صبحانه فندقی1 قاشق غذاخوری

مواد لازم برای گاناش روی چیزکیک

شکلات تخته ای(شیری یا تلخ)150 گرم
خامه صبحانه200 گرم (یک پاکت صورتی)
شکلات تخته ای سفید50 گرم (برای تزیین)

مراحل تهیه چیزکیک بیسکوییتی شکلاتی

1- برای آماده کردن کراست چیزکیک، بیسکوییت ها رو به تکه های کوچکتر تقسیم میکنیم و داخل دستگاهِ آسیاب میریزیم و کاملا پودر میکنیم. (بعد از پودر کردن بیسکوئیت ها، دقت کنید هیچ تکه درشتی داخل مواد جا نمونده باشه و بیسکوئیت ها کاملا پودر شده باشن برای اطمینان میتونین یک دور پودر بیسکوئیت رو الک کنید).

2- ظرف آبی رو روی حرارت قرار بدین تا آب به جوش بیاد، کره رو به تکه های کوچیک تقسیم کنید و داخل ظرفی بریزین و روی حرارت بخار آب قرار بدین. بدون اینکه ظرف کره با آب در حال جوش تماس داشته باشه، بخار آب باعث آب شدن کره میشه(روش بن ماری) گاهی با قاشق کره رو مخلوط کنید تا زودتر آب بشه.

3- کره کاملا آب شده رو به بیسکوئیت های پودر شده اضافه کنید و مواد رو اول با قاشق به خورد هم بدید و بعد با دست کاملا مخلوط کنید تا کره کاملا به خورد بیسکوئیت ها بره و پودر بیسکوئیت حالت شن مانند به خودش بگیره.

4- مخلوط رو کف قالب کمربندی بریزید و با دست صاف کنید تا کف قالب به طور یکنواخت با مواد پر بشه و بعد به یاری پشت قاشق پودر بیسکوئیت ها رو صاف و فشرده کنید تا مواد کاملا منسجم بشن و به صورت یکدست پخش و صاف شده باشن.

5- کراست بیسکوئیتی ما آمادست؛ قالب رو کنار میذاریم و میریم سراغ آماده کردن لایه پنیری.

6- داخل ظرفی پنیر ماسکار پونه، خامه صبحانه، پودر قند الک شده، وانیل، پودرکاکائو و شکلات صبحانه رو مخلوط کنید و با همزن برقی بزنید تا مواد کاملا مخلوط و یکدست بشن. (اگه از خامه شیرین شده به جای خامه صبحانه استفاده میکنید پودر قند رو حذف کنید و خامه شیرین شده رو جداگانه با همزن بزنید تا فرم بگیره و بعد با مواد فوق مخلوط کنید)

7- ژلاتین رو روی آب سرد بپاشید و با قاشق مخلوط کنید اجازه بدین کمی بمونه تا ژلاتین حالت اسفنجی پیدا کن. ظرف آبی رو روی حرارت قرار بدین تا بجوش بیاد و ژلاتین رو روی حرارت بخار آب حل کنید (بدون اینکه ظرف ژلاتین با آب تماس داشته باشه) وقتی ذرات ژلاتین کاملا حل شد و مایه ژلاتینی کاملا شفاف شد، از روی حرارت بردارین(روش بن ماری).

8- ژلاتین حل شده رو به مخلوط خامه و پنیر اضافه کنید و مجددا با همزن بزنید تا مواد کاملا مخلوط و یکدست بشن و ژلاتین با مواد مخلوط بشه.

9- مایه پنیری ما آمادست؛ این مخلوط رو روی لایه اول (کراست بیسکوئیتی) میریزیم و با پشت قاشق پهن و صاف و یکدست میکنیم.

قالب رو به مدت یک ساعت داخل یخچال قرار میدیم تا لایه ژلاتینی خودش رو بگیره.

گاناش شکلاتی مخصوص چیزکیک:

10- برای آماده کردن گاناشِ روی چیزکیک، اول باید شکلات تخته ای رو به قطعات کوچیک خرد کنیم (اینکه از شکلات با طعم شیری یا تلخ بهره ببرید اختیاریه و به ذائقه تون بستگی داره) و تکه های شکلات رو آب کنیم. برای ذوب کردن شکلات از روش بن ماری استفاده میکنیم.

11- ظرف آبی رو روی حرارت بذارید وقتی به جوش اومد شکلات ها رو داخل ظرف مناسبی روی حرارت بخار آب قرار بدید. (ظرف شکلات با آب در حال جوش تماس نداشته باشه) تا تکه های شکلات آغاز به آب شدن بکنن و گاهی با قاشق مخلوط کنید. وقتی شکلات کاملا آب شد، خامه صبحانه رو بهش اضافه کنید و روی حرارت بخار آب (بن ماری) مدام مخلوط کنید تا کاملا یکدست و یک رنگ و صاف بشه.

12- گاناش آماده رو از روی حرارت بردارین و قالب چیزکیک رو از یخچال خارج کنید و گاناش رو روی لایه پنیری بریزین و قالب رو حرکت بدین تا گاناش کاملا پخش بشه و روی سطح لایه پنیری رو کاملا بپوشونه.

13-قالب رو مجددا داخل یخچال بذارید و حداقل پنج الی شش ساعت زمان بدین تا هم گاناش کاملا خودش رو بگیره و هم لایه ها منسجم تر بشن.

14- بعد از طی این زمان قالب رو از یخچال خارج کنید. چاقویی رو داخل آب جوش فرو ببرین تا گرم بشه و بعد با دستمال خشک کنید و کناره های چیز کیک رو به یاری چاقو آزاد کنید و کمربند قالب رو باز کنید تا کناره های قالب از چیزکیک کاملا جدا بشن.

15- برای در آوردن چیزکیک از کف قالب، هم از پالت قنادی یا یک چاقوی عریض یاری بگیرین و چاقو رو از کناره یک سمت زیر لایه بیسکوئیتی فرو ببرین و چیزکیک رو بلند کنید و بعد دستتون رو زیر طرف دیگه چیزکیک قرار بدین و دسر رو کاملا از قالب جدا کنید و داخل ظرف مسطحی قرار بدین.

16- برای برش دادن چیز کیک، از یک چاقوی بزرگ و تیز بهره ببرید چاقو رو داخل آب جوش قرار بدین تا گرم بشه و بعد خشک کنید و دایره چیزکیک رو از وسط نصف کنید بعد از هر برش تیغه چاقو رو با دستمال پاک کنید و دوباره هر نصف دایره رو نصف کنید تا چهار تکه چیزکیک داشته باشیدن و بعد هر تکه رو دو قسمت کنید به این صورت چیزکیک شما هشت قسمت خواهد داشت (اگه بخاطر سنگین بودن دسر و تعداد نفرات دوست دارید چیزکیک رو شانزده قسمت کنید میتونید مجددا هر تکه رو نصف کنید).

17- برای تزیین روی چیزکیک از انواع میوه ها و خامه یا شکلات میتونید یاری بگیرید. من برای تزئین از شکلات تخته ای سفید استفاده کردم.

شکلات رو روی حرارت بن ماری ذوب کنید و داخل قیف یکبار مصرف بریزید سر قیف رو خیلی کوچیک برش بدین و از شکلات روی هر تکه چیزکیک به صورت رفت و برگشتی (زیگزاگ) بریزید و اجازه بدید خشک بشه و بعد چیزکیک رو به ظرف سرو انقال بدید.

نکات مهم چیزکیک شکلاتی:

1- از بیسکوئیت پتی بور وانیلی یا بیسکوئیت دایجستیو (ساقه طلایی) هم میتونید برای کراست چیزکیک بهره ببرید.

2- اندازه کاکائو در دستور به مرغوبیت کاکائو در طعم و ایجاد رنگ بستگی داره؛ اگه کاکائوی شما مرغوبه، نصف قاشق و در غیر این صورت یک قاشق اضافه کنید چون لایه پنیری نباید خیلی تیره رنگ باشه که از لایه گاناش تفیک داده نشه.

3- در صورت دلخواه به جای کراست بیسکوییتی، میتونید از کیک شکلاتی بهره ببرید به این صورت که مایه کیک شکلاتی رو آماده کنید و داخل قالب کمربندی چرب شده بریزین و داخل فر بذارین تا بپزه (ضخامت کیک نباید زیاد باشه) بعد از خنک شدن لایه پنیری و گاناش رو به ترتیب روی کیک بریزین و اجازه بدین خودش رو بگیره و بعد از قالب خارج و تقسیم کنید.

4- برای این دسر شکلاتی از قالب بیست و سه سانتی استفاده شده در صورتی که دوست داشتید ضخامت چیزکیک بیشتر باشه، میتونید از قالب کوچکتر بهره ببرید.

5- اگه قالب کمربندی ندارین، میتونید چیزکیک رو داخل قالب گرد ساده هم آماده کنید اما داخل قالب رو تماماً با سلفون بپوشونید طوری که کف قالب و دیواره ها رو پوشش بده و کمی به بیرون قالب هم برگرده و بعد از آماده شدن به یاری سلفون چیزکیک رو از قالب خارج کنید و کناره های سلفون رو از چیزکیک جدا کنید و بعد از برش، اسلایس های چیزکیک رو از روی سلفون بردارین و به ظرف سرو انتقال بدین.

6- برای دورهمی و مهمانی ها بهتره چیزکیک رو از شب قبل آماده کنید چون مراحل آماده سازی زمان بر هست و همینطور وقتی چیز کیک یک شب داخل یخچال میمونه مزه های مختلف با هم مچ میشن و دسر خوشمزه تر میشه و لایه بیسکوئیتی دسر رطوبت لایه پنیری رو کمی جذب میکنه و حالت تردیش کمتر میشه.

7- به جای شکلات صبحانه از شکلات آب شده هم میتونید بهره ببرید یا اینکه کلا شکلات صبحانه رو حذف و اندازه کاکائو رو افزایش بدین.

8- چیز کیک رو برای دورهمی و مهمانی ها میتونید به صورت تکنفره هم آماده کنید تا زحمت برش دادن چیزکیک کمتر بشه و چیزکیک شکیل تر و زیباتر باشه و سرو اون آسون تر بشه.

9- در صورتی که دستگاه آسیاب برقی برای پودر کردن بیسکوئیت ها ندارید میتونید بیسکوئیت ها رو داخل کیسه های زیپ لاک بریزید و در کیسه رو ببندید و با وردنه به بیسکوییت ها ضربه وارد کنید تا خرد و در نهایت پودر بشن این کار زمان بره و نباید عجله کنید و ضربه رو به قدری محکم بزنید که کیسه پاره بشه.

10- برای دورهمی یا تولد ها میتونید چیزکیک رو به صورت چند برابر داخل سینی بزرگ تهیه کنید (حتما داخل سینی رو کاملا با سلفون بپوشونید) و بعد از آماده شدن چیزکیک و خارج کردن از سینی به صورت اسلایس های کوچک مربع یا مستطیلی برش بزنید و سرو کنید

11- در صورت دلخواه میتونید لایه گاناش رو حذف کنید و موقع سرو از سس شکلات برای روی چیزکیک بهره ببرید.

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید. درنظر داشته باشد که 2 نوع کلی چیزکیک وجود داره. نوع اول چیزکیک پختنی(baked cheesecake) یا همان چیزکیک در فر، در این نوع چیزکیک از تخم مرغ برای غلظت در بافت استفاده میشود و بافتی فشرده و مخملی دارد

نوع دوم، چیزکیک یخچالی (no bake cheesecake) یا ژلاتینی نام دارد و از ژلاتین برای انسجام و غلظت بافت چیزکیک استفاده میشود و به علت استفاده از خامه لطیف تر و سبک تر است.

منبع: اُکالا
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1846

به "طرز تهیه چیز کیک شکلاتی یخچالی؛ ساده ترین روش پخت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه چیز کیک شکلاتی یخچالی؛ ساده ترین روش پخت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید