علت شایع مرگ بچه ها زیر 2 سال

به گزارش مجله تور مالزی، آسپیراسیون جسم خارجی در راه های هوایی از علل شایع مرگ و میر بچه ها، به خصوص بچه ها زیر 2 سال، است. قبل از قرن بیستم، آسپیراسیون جسم خارجی در 24 درصد موارد باعث مرگ می شد.در سال های اخیر با تکنیک های پیشرفته برونکوسکوپی میزان مرگ ومیر به طور چشم گیری کاهش پیدا کرده است. 80 درصد موارد آسپیراسیون جسم خارجی در سنین کمتر از 3 سالگی و اوج آن بین 1 تا 2 سالگی رخ می دهد. در این سنین، کودک قادر به ایستادن است و از طرفی به جهت کنجکاوی تمایل به جستجو داشته و تمایل دارد که اجسامی که پیدا می کند داخل دهان بگذارد.

علت شایع مرگ بچه ها زیر 2 سال

علت شایع مرگ بچه ها زیر 2 سال

نویسنده:دکتر قمرتاج خانبابایی، فوق تخصص بیماری های ریه بچه ها

آسپیراسیون جسم خارجی در راه های هوایی از علل شایع مرگ و میر بچه ها، به خصوص بچه ها زیر 2 سال، است. قبل از قرن بیستم، آسپیراسیون جسم خارجی در 24 درصد موارد باعث مرگ می شد

. در سال های اخیر با تکنیک های پیشرفته برونکوسکوپی میزان مرگ ومیر به طور چشم گیری کاهش پیدا کرده است. 80 درصد موارد آسپیراسیون جسم خارجی در سنین کمتر از 3 سالگی و اوج آن بین 1 تا 2 سالگی رخ می دهد. در این سنین، کودک قادر به ایستادن است و از طرفی به جهت کنجکاوی تمایل به جستجو داشته و تمایل دارد که اجسامی که پیدا می کند داخل دهان بگذارد و در ضمنً دندان های آسیا برای جویدن غذا به میزان کافی وجود ندارد.

علت دیگر در معرض خطر گرفتن بچه ها در این سنین در دسترس بودن غذا و وسایل و اسباب بازی های خواهر یا برادر بزرگ تر می باشد که خود عامل مستعدنماینده دیگری است.

عوامل مستعدنماینده آسپیراسیون جسم خارجی در بچه ها و بالغان بیماری های نورولوژیک (عصبی)، کاهش سطح هوشیاری و مصرف داروهای آرام بخش است. هر شیء کوچکی می تواند باعث آسپیراسیون شود ولی شایع ترین آنها عبارت اند از: بادام زمینی، انواع مغزها مثل گردو، پسته، بادام، تخمه هندوانه، انواع تخمه ها، اجسام کوچک جداشونده از اسباب بازی، تکه های میوه خام مثل سیب و هویج، سکه، کلیپس کاغذ، سوزن، ته مداد، بادکنک و ذرت. نکاتی که در جلوگیری از آسپیراسیون جسم خارجی در شیرخواران و بچه ها توصیه میشود، عبارت اند از:

1.کودک هنگام غذا خوردن حتماً روی زمین کنار سفره یا پشت میز نشسته باشد. حرکت کودک و دویدن هنگام خوردن ریسک آسپیراسیون را بالا می برد. بهتر است والدین هنگام صرف غذای کودک وی را سرگرم نمایند تا غذای کودک تمام شود.

2. غذای کودک حتماً به قطعات بسیار کوچک تبدیل شود تا جویدن آن راحت شود.

3. غذای کودک حتماً خوب پخته شود. در مواردی که سبزیجات و میوه جاتی مثل هویج و سیب مصرف شود حتماً رنده شده یا به قطعات کوچک تبدیل شود.

4. مصرف مغز ها حداقل تا سن 5 سالگی که کودک جویدن را به طور کامل یاد می گیرد، به تعویق افتد؛ مگر اینکه به صورت پودر شده باشد.

5. اجسام کوچک از دسترس کودک دورنگه داشته شود. کنجکاوی کودک باعث می شود که اجسام را به داخل دهان گذاشته و هنگام بازی ناگهان بلع نماید.

6. هنگام خرید اسباب بازی برای بچه ها حتماً دقت لازم انجام شود چون اسباب بازی هایی که دارای قطعات کوچک قابل جدا شدن باشد، احتمال اسپیراسیون را بالا می برد.

7. وسایل و اسباب بازی های بچه ها بزرگ تر خانواده در جاهای جداگانه باشد و به بچه ها بزرگ تر یاد بدهیم که وسایل خود را دور از دسترس بچه ها نوپا قرار دهند.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1758

به "علت شایع مرگ بچه ها زیر 2 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت شایع مرگ بچه ها زیر 2 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید