عکس، شرایط اضطراری بند اندازه ؛ یادگار ساسانیان در شوشتر!

به گزارش مجله تور مالزی، سطح آب رودخانه کارون در ششم فروردین ماه بالا آمده و موجب زیر آب رفتن پارک های حاشیه کارون و بناهای تاریخی نظیر بند اندازه شد. بند اندازه که ششم فروردین ماه به زیر آب رفت مربوط به دوره ساسانیان است که تا امروز پابرجاست. ساخت بند اندازه شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می دهند.

عکس، شرایط اضطراری بند اندازه ؛ یادگار ساسانیان در شوشتر!

بند مقدار شوشتر که در 8 خرداد 1378 با شماره 2331 به ثبت ملی رسید در سال 2009 به همراه 15 اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا با اسم نظام آبی تاریخی شوشتر به اسم دهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.

این سد، آب کارون را به نسبت های 2 و 4 بین رودهای گرگر و شطیط تقسیم می نماید. مصالح بکار رفته در بند مقدار سنگ (تراشیده شده شوشتر) و ساروج هستند.

در متون تاریخی شکسته شدن این سد به منزله ازدیاد فقر و بدبختی در شوشتر و پابرجا بودن آن به همراه دیگر سازه های آبی شوشتر باعث آبیاری 40 هزار هکتار دشت میان آب شوشتر ذکر شده است و این اهمیت این سد تاریخی را نشان می دهد.

کیسان رویینیان رییس اداره امور آب شمال خوزستان درباره شرایط این بند تاریخی با بیان اینکه سیلاب های فروردین ماه امسال باعث شده بود تا این اثر تاریخی به طور کامل زیر آب برود به ایرنا گفت: این شرایط باعث شده بود که دیواره های بعضی دهانه های این اثر در معرض تخریب قرار بگیرد.

وی اضافه نمود: پوشش های زره فولادی با همکاری مدیریت مهندسی عمومی سازمان آب و برق، شرکت آبیاری کارون عظیم و اداره امور آب شمال خوزستان طراحی و با تایید کارشناسان پایگاه سازه های آبی شوشتر روی دیواره ها نصب شد. این اقدام در کمترین زمان ممکن و با پیگیری فرماندار شوشتر انجام شد که با کاهش فشار آب روی دیواره ها از تخریب این اثر جلوگیری می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1711

به "عکس، شرایط اضطراری بند اندازه ؛ یادگار ساسانیان در شوشتر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، شرایط اضطراری بند اندازه ؛ یادگار ساسانیان در شوشتر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید