مزایای کشیدن خیابان در بافت های تاریخی!

به گزارش مجله تور مالزی، وقتی می گویند خیابانی در خرم آباد، در ساری، شیراز یا محله بلاغی قزوین کشیده می گردد باید بدانیم ارزش هایی که تخریب می کنیم به هیچ وجه قابل بازگشت نیستند و برای مقابله با این اتفاقات باید سطح آگاهی در جامعه را ارتقاء داد.

مزایای کشیدن خیابان در بافت های تاریخی!

به گزارش مجله تور مالزی، در نشست کارگاه آموزشی بازآفرینی بافت ها و گورستان های تاریخی شهرها که توسط دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، مدیر کل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و کارشناسان این دو حوزه برگزار گردید، نسبت به غفلت از ارزش ها و ثروت های شهرهای تاریخی تاکید شد.

محمدسعید ایزدی، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان این که تعدادی از بافت های تاریخی کشور دستخوش تغییر و تخریب عظیم گردیده اند، بیان نمود: درحال حاضر ارزش ها و ثروت هایی که در شهرهای تاریخی داشتیم دچار افول و مخاطراتی گردیده و وضع موجود بیانگر آن است که از این ویژگی ها غفلت گردیده و دستگاه های مختلف اقدام به تخریب آنها نموده اند.

او این نابسامانی ها در شهرها و بافت های تاریخی کشور را فقط مختص شهرها ندانست و اضافه نمود: این اتفاق نشان دهنده نداشتن تعادل در بهره گیری از کل منابع کشور است، به گونه ای که اکنون ما در کشور با فقر و مشکلات اجتماعی شهری که یکی از پرچالش ترین موضوعات شهری است دست به گریبانیم. این درحالی است که متاسفانه متوجه رفتارهای غلط خود در جریان توسعه شهرها نیستیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر شاهد آن هستیم که دستگاه ها بدون کوچکترین دانشی دست به تخریب بافت های تاریخی کشور می زنند و همه وجوه آن را که شامل میراث کالبدی، طبیعی و معنوی می گردد، تخریب می نمایند. خوشبختانه چندی پیش با کمک معاون میراث فرهنگی کشور جلوی یک خطای بزرگ و خیابان کشی در قلب بافت تاریخی ساری را گرفتیم.

ایزدی همچنین به شیوه های مواجهه با شهرهای تاریخی اشاره نمود و اضافه نمود: تهیه طرح جامع و طرح تفصیلی یکی از شیوه های ما در مواجهه با شهرهای تاریخی هستند اما با اینکه این طرح ها شهر را نظام مند و دارای برنامه نموده اند اما متاسفانه جلوی هیچ تخریبی را آنگونه که انتظار داشتیم، نگرفتند.

او گفت: آسیب شناسی حکم می نماید که در نظام و انگارهای شهری تجدیدنظر کنیم و به جای توجه به کمیت ها به کیفیت ها توجه کنیم. به طوری که به نظر می رسد به سمت روینمودهایی پیش برویم تا با مردم برای سرمایه و آینده آنها مشارکت کنیم. سیاستی که در ادبیات جهانی سیاست بازآفرینی گفته می گردد.

معاون معماری و شهرسازی در ادامه سخنانش به گورستان های تاریخی اشاره نمود که محل تعامل اجتماعی افراد ساکن در آن منطقه بوده است و اضافه نمود: گورستان های تاریخی مانند تخت فولاد در این شرایط هستند. در گذشته مردم گپ وگفت های خود را در این محل انجام می دادند اما متاسفانه ما این ارزش ها را از دست دادیم و در حال حاضر در شرایطی هستیم که به هیچ وجه نمی توانیم هیچ تعرض دیگری را تحمل کنیم.

او تاکید نمود: وقتی می گویند خیابانی در خرم آباد، در ساری، شیراز و محله بلاغی قزوین کشیده می گردد باید بدانیم ارزش هایی که تخریب می کنیم به هیچ وجه قابل بازگشت نیستند و برای مقابله با این اتفاقات باید سطح آگاهی در جامعه را ارتقاء داد.

ایزدی با اشاره به اینکه هم اکنون باید به سمتی برویم که آموزش مهارت فنی و آگاهی رسانی باید در اولویت قرار گیرد، تاکید نمود: به جای دولت محور بودن باید از جریان های مردمی و اجتماعی حمایت کرد. آگاهی رسانی و مجموعه اتفاقات مرمتی در مرکز محله ای تاریخی مانند نایین باعث شد تا مردمی که مسکن مهر را برگزیده بودند ترغیب شوند دوباره به بافت تاریخی این شهر برگردند.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی به پروژه های خوب سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه و شهرسازی اشاره نمود که هم پیوند با بافت تاریخی است و گفت: این پروژه های کارشناسی گردیده کمک می نماید تا این مسیر تنزل را رو به صفر راهنمایی کنیم و این اتفاق نخواهد افتاد مگر با گفتمان سازی در جامعه.

ایزدی بر آمادگی وزارت راه و شهرسازی همگام با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان وظیفه و درمان مشکلات مبتلابه شهرهای تاریخی مانند سال های گذشته و پرقوت تر در راستای حفاظت و حراست از معماری ایرانی اسلامی کشور تاکید نمود.

بی نظمی و بی برنامگی تبدیل به چالش شهرهای تاریخی گردیده

محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - نیز با بیان این که خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی در موضوع حفاظت و مرمت و توجه به میراث بسیار موثر عمل نموده است، از این نمونه اقدامات را حساسیت ویژه برای پیگیری موضوعات مربوط به حفاظت از میراث فرهنگی در شورای عالی دانست و گفت: کمتر دوره ای را دیده ام که دستگاه ها اینگونه به حفاظت توجه نمایند. جامعه نیز در این خصوص مطالبه می نماید اما باز این مقدار کم است و باید این همکاری و هماهنگی افزایش پیدا کند.

وی تاکید نمود: امیدواریم این بی نظمی و بی برنامگی که هم اکنون تبدیل به چالش شهرهای تاریخی گردیده با مشارکت جدی مردم مسیر دیگری پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 27

به "مزایای کشیدن خیابان در بافت های تاریخی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای کشیدن خیابان در بافت های تاریخی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید