هتل ها برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا موافقت مشروط دارند

به گزارش مجله تور مالزی، ایسنا/ براساس سخنان رئیس جامعه هتلداران ایران، هتل ها برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا موافقت مشروط دارند.

هتل ها برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا موافقت مشروط دارند

چرا هتل ها نقاهتگاه بیماران کرونایی نشدند؟

استفاده از هتل ها به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونا، پیشنهادی بود که نخستین بار سعید نمکی، وزیر بهداشت اسفند سال 98 همزمان با همه گیری ویروس کرونا عنوان نمود. همان موقع ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصل ماجرا را اینگونه توضیح داد: این ایده با هدف یاری به فعالان گردشگری مطرح شده است. وزارت بهداشت پس از آنکه در جریان مسائل اقتصادی تاسیسات گردشگری نهاده شد، اعلام آمادگی کرد با فضاهایی مثل هتلها قرارداد ببندند تا از امکانات آنها برای نگهداری شفایافتگان ویروس کرونا پیش از رفتن به خانه استفاده نمایند. این بیماران بعد از ترخیص نباید بلافاصله به خانه برگردند و به فضاهای بینابینی برای گذراندن دوران نقاهت احتیاج دارند.

معاون گردشگری گفته بود که این طرح داوطلبانه و غیراجباری است. در همان دوره، تعدادی از هتلها نیز دواطلبانه به مشارکت گرفته شدند، مثلا برای دانشجویان ایرانی که از چین به تهران برگردانده شدند. در چین هم از تعدادی هتل به عنوان نقاهتگاه استفاده می گردد، به ویژه برای مسافران از خارج برگشته که طبق قوانین این کشور ملزم به گذارندن 14 روز در هتلهایی هستند که دولت چین تایید و معین نموده است. در این هتلها هیچ مسافر دیگری پذیرفته نمی گردد.

تبدیل هتل به نقاهتگاه در کشورهای دیگر هم رخ داده است. حالا که در ایران شمار مبتلایان کووید- 19 افزایش یافته و بیم سرایت این ویروس در بین اعضای خانواده بیشتر شده است، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا یکبار دیگر این موضوع را عنوان نمود و گفت که بسیاری از هتلها می توانند نقاهتگاه مناسبی برای بیماران کرونایی باشند، به شرطی که دولت در این امر یاری کند، زیرا مخارج زیادی دارد.

هتلها که با بسته شدن مرزها و رکود سفر، روزهای خلوت و تعطیل را سپری می نمایند اما مواضع دوگانه ای نسبت به این پیشنهاد دارند. جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران درباره موضع کلی هتلها نسبت به پیشنهادی که از 9 ماه پیش مطرح شده و همچنان درباره آن صحبت می گردد، گفت: هتلداران مخالف این پیشنهاد نیستند، اما موافقت مشروط دارند.

او با تاکید بر ضرورت اجرای این طرح به صورت داوطلبانه و غیراجباری اظهار کرد: چنانکه به هر دلیل کشور به مشارکت هتلها احتیاج داشته باشد ما همراهی می کنیم. رعایت پروتکل های بهداشتی هم در راستای سلامت مردم بوده است. ولی نظر ما این است که نباید شرایط بگونه ای باشد که بیماران کرونا در هر هتلی پذیرفته شوند. اگر هتلی علاقمند بود و آمادگی پذیرش این بیماران را داشت می تواند مشارکت کند. کما اینکه در گذشته هم این همکاری و مشارکت وجود داشته است. زمانیکه ویروس کرونا به ایران سرایت کرد، تعدادی از هتلها محل نگهداری مسافران خارجی بودند که امکان خروج از کشور را نداشتند.

حمزه زاده اضافه کرد: پیشنهاد دیگر ما این است که در این طرح، نخست از هتلهای دولتی که در همه استانها شعبه دارند و تعدادشان هم قابل توجه است، به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی استفاده گردد.

رئیس جامعه هتلداران ایران شرط دیگر را تقبل هزینه استفاده از هتل ها به عنوان نقاهتگاه از سوی وزارت بهداشت و یا دولت ذکر کرد و گفت: مطمئنا تعدادی از هتلها آمادگی مشارکت در تبدیل به نقاهتگاه موقت بیماران کرونا را دارند اما مشروط به آنکه چنین شرایطی تامین گردد. ما آمادگی داریم فهرست هتلهای داوطلب و علاقمند را به وزارت بهداشت ارائه کنیم.

حمزه زاده در پاسخ به این پرسش که با توجه به مطرح شدن این موضوع از اسفند سال گذشته آیا وزارت بهداشت مذاکراتی با هتلداران و یا متولی گردشگری برای استفاده از این ظرفیت داشته است؟ گفت: وزارت بهداشت این موضوع را در مصاحبه و با رسانه ها مطرح نموده و ظاهرا در حد پیشنهاد بوده و تا به امروز اقدامی برای مذاکره نشده است. همچنین از سوی ستاد کرونا شاهد پیگیری جدی نبوده ایم.

منبع: همگردی
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1264

به "هتل ها برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا موافقت مشروط دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هتل ها برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا موافقت مشروط دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید