واعظی: خط فراوری واکسن روسی در ایران ایجاد می گردد

به گزارش مجله تور مالزی، رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به کوشش های اخیر دولت و وزارت بهداشت برای تهیه واکسن مورد احتیاج گفت: طبق توافق صورت گرفته با روسیه، خط فراوری واکسن روسی در ایران راه اندازی می گردد.

واعظی: خط فراوری واکسن روسی در ایران ایجاد می گردد

محمود واعظی روز آدینه در مصاحبه با ایرنا با اشاره به پیشرفت بسیار خوب فراوری واکسن های داخلی، گفت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هیچ تعارفی با هیچ کدام از سازندگان داخلی و خارجی ندارند و سلامت و جان مردم اولویت نخست وزارت بهداشت است.

وی افزود: با وجود همه سخت گیری های وزارت بهداشت، بعضی شرکت ها مجوز آزمایش های بالینی را گرفتند و مراحل آن در حال طی شدن است و نسبت به آن امیدوار هستیم. ظرفیت سازی برای فراوری درحال انجام است و این ظرفیت در 6 ماه آینده بسیار زیاد می گردد.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به خرید واکسن از روسیه که در حال استفاده است، گفت: در سفر رییس سازمان غذا و دارو به روسیه و با کوشش سفیر ما در آن کشور توافق شد تا واکسن روسی در ایران به خط فراوری برسد.

وی افزود: واکسن پاستور مراحل خوبی را طی نموده است و در کوبا با همین واکسن، واکسیناسیون عمومی خود را شروع نموده اند و قرار است خط فراوری این واکسن هم در ایران ایجاد گردد.

واعظی از خرید 250 هزار دوز واکسن چینی و واردات آن به کشور اطلاع داد و گفت: علاوه بر این قرارداد ما با هند برای دریافت واکسن هندی که در چند کشور دیگر مانند سوئد هم در حال ساخت و فراوری است و در آکسفورد تحقیقات آن، اجرا شده است، در مراحل نهایی شدن است.

پاستور زودتر از بقیه واکسن های ایرانی می رسد

وی ادامه داد: سیاست ما این است که نخست یک سبد داخل کشور ایجاد کنیم تا در آن سبد علاوه بر واکسن های کواکس خریداری شده، واکسن روسی، هندی و چینی، واکسن های داخلی هم باشد که فکر می کنیم واکسن پاستور داخل کشور زودتر از بقیه به خط فراوری برسد.

به محض اجرای تعهدات غرب، داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم

رییس دفتر رییس جمهوری درباره سفر گروسی رییس سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: او به عنوان مدیرکل آژانس به ایران می آید و جدای از پروتکل الحاقی، ما عضو پادمان هستیم. در رابطه پادمان و همکاری با آژانس می خواهند بدانند اگر اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کنیم، آیا لطمه ای و ضربه ای به برنامه ها و همکاری ها با آژانس می خورد یا نه.

وی افزود: ما با آژانس تعامل داریم و به نظر می رسد غربی ها مسئله عدم اجرای پروتکل الحاقی را بیخود عظیم کردند، چون این اتفاق مهمی نیست و به محض بازگشت طرف مقابل به تعهدات، ما هم به تعهدات خود برمی گردیم و داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1443

به "واعظی: خط فراوری واکسن روسی در ایران ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واعظی: خط فراوری واکسن روسی در ایران ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید