پایین گذر سقاخانه ، نمایش مناسبی ضبط تله تئاتر

به گزارش مجله تور مالزی، هادی مرزبان که سال ها پیش نمایش پایین گذر سقاخانهنوشته زنده یاد اکبر رادی را در تالار وحدت اجرا نموده است، آمادگی دارد تا این نمایش را که برای ماه محرم هم مناسب است، به صورت تله تئاتر ضبط کند.

پایین گذر سقاخانه ، نمایش مناسبی ضبط تله تئاتر

به گزارش مجله تور مالزی به نقل از ایسنا، این هنرمند تئاتر که نمایشنامه پایین زیر گذر سقاخانه را اثری مناسب برای ماه محرم و صفر می داند، گفت: اگر این نمایش به صورت تئاتر تلویزیونی پخش گردد، اطمینان دارم که برد زیادی خواهد داشت.

  • هادی مرزبان: روحانی هنر را فراموش کرد

او درباره تمایلش برای اجرای این نمایش در فضای باز ، شرح داد: چنین چیزی هم شدنی است ولی به هر حال نگرانی هایی وجود دارد اما در زمینه تله تئاتر هیچ گونه نگرانی بابت سلامت تماشاگران نخواهیم داشت و می توانیم با آرامش، کار را آماده کنیم.

مرزبان که معتقد است می توان این نمایش را در کوتاه ترین زمان به صورت تله تئاتر ضبط کرد، اضافه نمود: سال جاری بسیاری از برنامه های ماه محرم همچون تعزیه خوانی با محدودیت رو به رو شده است ولی پخش چنین نمایش هایی از تلویزیون هم به مردم یاری می نماید تا آثار مناسب این ایام را ببینند و هم سلامتی آنان با ماندن در خانه تضمین می گردد.

او که چندی پیش درباره از سرگیری فراوری تله تئاتر، جلسه ای با مدیر اداره کل هنرهای نمایشی داشته است، درباره نتایج این جلسه شرح داد: در این جلسه به آقای آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی گفتم حالا که کرونا با ماست، نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری نکنیم بلکه می توانیم با تلویزیون صحبت کنیم و با راه اندازی دوباره فراوری تله تئاتر، هم جای خالی تئاتر را پر کنیم و هم به سرگرم کردن مردم و ارایه خوراک فرهنگی به آنان بپردازیم.

او با ابراز تاسف از کم توجهی مدیران تلویزیون به تئاتر و قابلیت های آن اضافه نمود: مدیران ما متوجه نیستند که تئاتر چه پتانسیل بالایی دارد و چگونه به عنوان هنری انسان ساز، می تواند به اصلاح جامعه یاری کند و حتی روابط خانوادگی را بهبود ببخشد. آنان از این ویژگی ها غافل هستند و متاسفانه در پی این غفلت ها، مردم هم از موهبت های تئاتر، کمتر بهره مند می شوند.

این کارگردان تئاتر با یادآوری پخش تئاترهای زنده تلویزیونی در دهه چهل اضافه نمود: در آن دوره نمایش های بسیار خوبی پخش شد و مردم در سراسر کشور به تماشای این آثار پرداختند. هنرمندان عظیم آن موقع مانند علی نصیریان، عزت الله انتظامی، محمد علی کشاورز، داود رشیدی، جعفر والی، جمشید مشایخی و ... در این نمایش ها بازی می کردند.

مرزبان اضافه نمود: تا ده سال پیش هم تله تئاترهای مختلفی از شبکه چهار تلویزیون پخش می شد و حالا هم می توان سبک های گوناگون تئاتری را در این رسانه اجرا کرد ولی نمی دانم چرا اراده ای از سوی مدیران تلویزیون دیده نمی گردد.

او با اشاره به مسائل اقتصادی که در تمام بخش ها وجود دارد، ادامه داد: شرایط را درک می کنیم و محدودیت های اقتصادی را می دانیم ولی فراوری تله تئاتر، هزینه آنچنانی ندارد. در صورتی که در همین شرایط سخت هم سریال هایی با بودجه های آنچنانی ساخته می گردد. می توان با بودجه یک سریال نه چندان پر هزینه، 20 تله تئاتر درست کرد.

این هنرمند اضافه نمود: خوشبختانه آقای آشنا هم به این مسایل واقف است و قرار شد شخصا پیگیر این ماجرا باشد. بعد از آن تبادل نظر از طرف یکی از دوستان تهیه نماینده تماسی با من گرفته شد ولی با گذشت حدود ده روز، پیگیری دیگری انجام نشد و هنوز خبر تازه ای نیست.

او در پاسخ به این پرسش که چه نمایشنامه هایی را برای تله تئاتر در نظر گرفته است، گفت: اولین پیشنهادم نمایش دکتر نون است و بعد از آن هم سه متن از اکبر رادی را در نظر دارم که یکی از آنها باغ شب نمای ما است.

این هنرمند اعلام نمود: وقتی مدام مردم را به ماندن در خانه ترغیب می کنیم، باید برایشان خوراک فرهنگی و سرگرم نماینده هم تدارک ببینیم. تله تئاتر این خوبی ها را دارد که هم علاقه مندان به تئاتر را جذب می نماید و هم فرصتی است برای هنرمندان تئاتر تا در فضایی دیگر فعالیت نمایند و در این شرایط سخت اقتصادی، درآمدی به دست آورند.

مرزبان در سرانجام تاکید نمود: اگر فضاهای تازه ای را برای تئاتر تعریف نکنیم، در آینده فقط در کتاب ها خواهیم خواند که زمانی هنری به نام تئاتر وجود داشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1115

به "پایین گذر سقاخانه ، نمایش مناسبی ضبط تله تئاتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایین گذر سقاخانه ، نمایش مناسبی ضبط تله تئاتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید