چطور سگ مان را شاد نگه داریم؟

به گزارش مجله تور مالزی، برخی سگ ها را به عنوان برترین دوست انسان می شناسند. برای آنکه برترین دوست تان شاد و پرانرژی بماند کارهای ساده ای می توان انجام داد.

چطور سگ مان را شاد نگه داریم؟

برای سالم و شاد بودن سگ مان همانقدر که سلامت فیزیکی اهمیت دارد، سلامت فکری هم مهم است. برای این منظور باید بتوانید حتی در اوقاتی که خانه نیستید هم سگ تان را مشغول نگه دارید. وقتی در خانه اید باید زمانی را به بازی و محبت کردن به سگ تان اختصاص دهید.

برای اینکه سگ تان را شاد نگه دارید، کارهای ساده زیر را انجام دهید:

فکر سگ را تغذیه کنید

1- برای سگ تان اسباب تفریح برای زمان هایی که شما در خانه نیستید و او تنها است فراهم کنید. سگ ها به طور غریضی به بازی و ماجراجویی احتیاج دارند و اگر فرصت این کارها را از آنها بگیریم رفتارهای بدی از خود نشان می دهند و عصبی و پرخاشگر می شوند.

- برای سگ تان زمین بازی با مانعی درست کنید تا با دنبال کردن بو به خوراکی که دوست دارد برسد.

- برای او تعداد زیادی اسباب بازی جویدنی تهیه کنید به این ترتیب هم عضلات فکش قوی می شوند، هم سرگرم می گردد و هم از جویدن کفش های شما صرف نظر می نماید!

2- دوست پشمالوتان را اجتماعی کنید. نگه داشتن سگ در خانه و جلوگیری از برخورد او با دیگر سگ ها هم او را افسرده و غمگین می نماید و هم باعث می گردد زمانی که سر انجام پا به بیرون از خانه می گذراد استرس بگیرد. پس سگ تان را برای گردش کردن به پارک ببرید تا بتواند با انسان های دیگر و سگ هاشان ارتباط برقرار کند و بازی کند. بعلاوه با دوستان دیگرتان که آنها هم سگ دارند بیشتر دیدار کنید.

3- سگ تان را آموزش دهید. این کار نه تنها کارایی فکرش را افزایش می دهد، بلکه باعث قوی شدن ارتباط بین شما و سگ تان خواهد شد.

4- خودتان را به عنوان رئیس به او بشناسانید و هیچ وقت از این جایگاه کوتاه نیایید. ممکن است فکر کنید سگ تان این کار را دوست ندارد اما برعکس. بسیار مهم است که علاقه و محبت خودتان را به سگ تان نشان دهید اما باید قوانینی هم برای او وضع کنید و از آنها کوتاه نیایید. این کار به رشد و سلامت فکر سگ یاری می نماید.

5- در برابر سگ تان آرام رفتار کنید و عصبی نشوید. هیچ وقت در برابر سگ تان عصبی و پرخاشگر نشوید چرا که شما رهبر او هستید و اگر با او بدرفتاری کندی او هم افسرده و عصبی می گردد. حیواناتی که استرس دارند بیشتر از بقیه رفتارهای پرخاشگرانه بروز می دهند.

6- اعتماد به نفس سگ تان را تقویت کنید. باور کنید یا نه سگ تان هم اعتماد به نفس دارد و کارهایی هست که شما، به عنوان صاحب او، می توانید انجام دهید تا این حس را در او تقویت کنید. مثلا وقتی سگ تان حقه ای نو یاد می گیرد او را تشویق کنید و یا در کل به او محبت کنید. این را به یاد داشته باشید که تن صدای تان باعث می گردد سگ متوجه گردد دارید از او تعریف می کنید. پس سعی کنید تن صدای تان در هنگام تشویق کردن با موقع دستور دادن فرق داشته باشد.

سلامت فیزیکی سگ تان را تضمین کنید

1- سگ تان را فعال نگه دارید. سگ ها هم درست مانند ما انسان ها به ورزش و فعالیت فیزیکی احتیاج دارند، به خصوص اگر سگ تان تمام روز در خانه تنها است. سگ را به گردش و پیاده روی ببرید و با او بازی های پر جنب و جوش انجام دهید.

2- برای سگ تان رژیم غذایی مغذی و مناسبی در نظر بگیرید. حیوان تان زمانی شاد و سالم خواهد بود که علاوه بر فعالیت های فیزیکی مناسب غذای خوبی هم بخورد. غذایی که به سگ تان می دهید بر اساس سن، گونه و آلرژی هایی که دارد متفاوت خواهد بود. اگر از غذاهای بسته بندی و کارخانه ای برای تغذیه سگ تان استفاده می کنید بهتر است انواعی را تهیه کنید که حاوی مواد ارگانیک هستند.

3- طبق برنامه ای منظم سگ تان را نزد دامپزشک ببرید. به این صورت خیال تان از سلامت عمومی او راحت می گردد و اگر واکنسی احتیاج داشته باشد هم دریافت می نماید. بهتر است توله سگ ها و سگ های مسن را هر 6 ماه یک بار نزد دامپزشک ببرید. برای سگ های بالغ زیر 10 سال هر یک سال ویزیت کافی است.

4- همواره از ایمن بودن سگ تان اطمینان حاصل کنید. این شامل بستن کمربند مخصوص سگ در ماشین، اطمینان حاصل کردن از داشتن غذا، آب و سایه در روزهای گرم تابستان و در امان نگه داشتن او از شکارچیان احتمالی است.

هیچ وقت به سگ تان اجازه ندهید سرش را از پنجره ماشین بیرون ببرد و قبل از حرکت از بسته بودن کمربند او اطمینان حاصل کنید.

5- به طور مرتب سگ تان را ماساژ دهید. این کار استرس سگ را از بین می برد و باعث می گردد درد ماهیچه ها یا مفصل های بدنش کم گردد. یک ماساژ آرام با استفاده از حرکات نرم دست می تواند یک سگ خشمگین را آرام کند.

سگ تان را شاد نگه دارید

1- موهای سگ را به طور مرتب شانه و کوتاه کنید و او را همواره آراسته نگه دارید. موهای بلند سگ گرد و خاک و حشرات و کک را در خود نگه می دارد و باعث ابتلای سگ و خودتان به آلرژی و بیماری می گردد. کوتاه کردن و شانه کردن موهای سگ باعث می گردد پوست او کمتر بخارد و در تابستان ها هم گرمش نگردد.

2- هر روز حداقل 2 ساعت را به وقت گذراندن با سگ تان و توجه به او اختصاص دهید. اگر چه به ندرت پیش می آید این موجود بی وفا از کارهای شما ناراحت گردد، اما وقت گذراندن با او و بازی کردن باعث می گردد احتیاجش به توجه تماشا پاسخ داده گردد. اگر سگ تان از نژادی پر انرژی است نمی توانید او را تمام روز در بیرون از خانه رها کنید یا تنهایش بگذارید، باید با او بازی کنید.

3- چی واوا را در مکان های سرد یا مرطوب، گرم نگه دارید. این مسئله بسیار مهم و جدی است چرا که چی واوا، مانند دیگر سگ های کوچک، نمی تواند درجه حرارت بدنش را تنظیم کند و موی زیادی هم برای عایق کردن بدنش در برابر سرما ندارد.

4- مطمئن شوید سگ نژاد تریر اسباب بازی کافی برای سرگرم کردن خودش، به خصوص زمانی که در خانه تنها است، دارد. در حالی که سگ تریر سگی مستقل است، اما این سگ هم به بازی و ورزش احتیاج دارد. این سگ احتیاج ندارد که تمام روز با او بازی کنید، اما می خواهد اسباب بازی هایی مناسب برای بازی کردن داشته باشد، اسباب بازی هایی که برایش خطری نداشته باشند.

منبع: فوت و فن
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2070

به "چطور سگ مان را شاد نگه داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور سگ مان را شاد نگه داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید