چگونه سلامت قلب خود را به خطر نیندازیماتحاد قلب ها برای سلامتی قلب ها

به گزارش مجله تور مالزی، قلب عضو عضلانی توخالی و مخروطی شکلی است که خون را با قدرت و سرعت به درون بدن پمپ می نماید و در واقع آن را به وسیله رگ های خونی در دستگاه گردش خون به گردش درمی آورد. خون، اکسیژن و مواد مغذی لازم را برایِ بدن مهیا می سازد و بعلاوه به از بین رفتن موادِ زائد ناشی از سوخت وساز بدن هم یاری می نماید.

چگونه سلامت قلب خود را به خطر نیندازیماتحاد قلب ها برای سلامتی قلب ها

خبرنگاران -یکتا فراهانی: بیست ونهم سپتامبر، هفتم مهرماه روز جهانی قلب است. هر سال با برگزاری مراسم روز جهانی قلب، مباحث مهم و تأثیرگذاری در زمینه سلامت قلب و عروق بیان می گردد.

شعار روز جهانی قلب سال 2022 میلادی اتحاد قلب ها برای سلامتی قلب ها Use Heart for Every Heart انتخاب شده است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام نموده سالانه تقریباً 17/9 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی جان خود را از دست می دهند. در بیماری های قلبی، ارسال اکسیژن و مواد غذایی به مقدار کافی ومورد احتیاج بافت ها انجام نمی گردد. بنابراین قلب وظیفه بسیار مهمی در بدن ایفا می نماید.

در واقع با وجود اینکه همه ما از اهمیت کار قلب مطلع هستیم؛ ولی بسیاری از ما نسبت به حفاظت و نگهداری از آن توجه زیادی نداریم.

دکتر بابک حیدری اقدم ، متخصص قلب و عروق، فلوشیپ فوق تخصصی و آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

کاهش سن ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در ایران

دکتر بابک حیدری اقدم، متخصص قلب و عروق، فلوشیپ فوق تخصصی و آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در مورد چگونگی مراقبت از قلب برای برخوردار بودن از قلب سالم می گوید: بیماری های قلبی و انسداد عروق کرونر و مسائل قلبی عروقی سال هاست که یکی از سه دلیل شایع مرگ و میر در جهانست. در ایران هم آخرین آمارها نشان دهنده آن است که مهم ترین دلیل فوت افراد ناشی از بیماری های قلبی عروقی است که متأسفانه سال هاست این موضوع گریبانگیر نظام سلامت کشور ماست. ضمن اینکه سن آغاز این گونه بیماری ها هم رو به کاهش است.

در واقع سن آغاز ابتلا به بیماری های قلبی در ایران به حدود 40 تا 50 سال می رسد که گاهی در افراد زیر 40 سال هم مشاهده می گردد.

دلایل ابتلا به بیماری های قلبی

به گفته دکتر حیدری اقدم، عوامل متعددی در ابتلای زودهنگام ابتلا به بیماری های قلبی دخیل هستند. در بروز این بیماری ها چند فاکتور مهم و خطرساز یا ایجادنماینده وجود دارد که باید به آن ها توجه ویژه ای گردد تا با کنترل این عوامل بتوانیم تا حد امکان جلوی این فرایند را بگیریم.

مهم ترین فاکتورهایی که در بروز این بیماری ها مهم هستند شامل قند خون، چربی خون بالا، فشار خون، مصرف سیگار، کم تحرکی و چاقی، ژنتیک و.… است که همگی از جمله عوامل خطرساز به شمار می روند.

البته عوامل محیطی مانند استرس، تغذیه نامناسب و نداشتن فعالیت وتحرک لازم هم تأثیر بسیار زیادی بر این عوامل دارند و آن ها را تشدید می نماید.

رابطه ورزش و تحرک کافی با افزایش طول عمر

در عوامل به وجود آورنده بیماری های قلبی چند عامل غیرقابل کنترل و تغییر مانند ژنتیک و بالا رفتن سن داریم که ما نمی توانیم آن ها را تغییر دهیم.

این متخصص قلب می گوید برخی فاکتورهای دخیل در بیماری های قلبی را می توان تا حدود زیادی کنترل کرد و تغییر داد و در نتیجه ریسک ابتلا به این بیماری ها را تا حد امکان کم کرد.

مثلاً افزایش فعالیت های فیزیکی، ورزش کردن و داشتن تحرک لازم و بعلاوه تغذیه مناسب از جمله عوامل مهم در این میان هستند؛ همان گونه که از جمله شعارهای عمده و مهم سال جاری انجمن قلب آمریکا این بود که در هفته بین 150 تا 200 دقیقه ورزش باعث سلامت و طول عمر بیشتر و بعلاوه کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی خواهد شد.

از طرف دیگر، کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت هم موضوع مهم دیگری است؛ همان گونه که کنترل فشار خون در بیماران مبتلا به فشارخون بالا و مصرف دارو و پرهیزهای لازم در بیمارانی که چربی خون بالا دارند نیز از جمله فاکتورهای قابل مهار برای ابتلا به بیماری های قلبی به شمار می رود.

اهمیت سبک زندگی سالم

به گفته حیدری اقدم، از جمله عوامل قابل کنترل و مؤثر دیگر نیز کنترل وزن و استفاده از رژیم های غذایی سالم، نخوردن فست فود و بعلاوه غذاهای چرب و سرخ کردنی هستند که تأثیر بسیار زیادی در کاهش ابتلا به بیماری های قلبی دارند؛ به گونه ای که ثابت شده برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و سبک زنگی سالم در جلوگیری از ابتلا به این گونه بیماری ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

کاهش مصرف سیگار هم در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سکته های مغزی و قلبی و بعلاوه بروز بسیاری از سرطان ها هم مؤثر است.

حتی مصرف کم سیگار هم تأثیر سوء خود را خواهد گذاشت. بنابراین حتی الامکان باید مصرف آن را کاملاً قطع کرد.

در واقع احتمال ابتلا به بیماری های زیادی با مصرف سیگار بالاتر خواهد رفت. از جمله بیماری ها و عوارض قلبی عروقی که ارتباط مستقیمی با مصرف سیگار دارند.

در واقع مطلعی از اینکه بدانیم مصرف سیگار تا چه حد می تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد عامل بسیار مهمی است که بهتر است مردم از جزئیات آن مطلع باشند.

نقش استرس و اضطراب در ایجاد بیماری های قلبی و تشدید آنها

استرس، تمرکز بر مسائل و ناراحتی ها و بعلاوه داشتن اضطراب می تواند هم بر ایجاد بیماری های قلبی و هم تشدید حملات قلبی بسیار مؤثر باشد.

در واقع احتمال سکته قلبی و مغزی در افرادی که به نوعی سابقه بیماری های قلبی، نارسایی های قلبی، گرفتگی عروق و فشار خون بالا دارند هنگام استرس و اضطراب بسیار بیشتر خواهد بود و بعلاوه بیماری آن ها را نیز تشدید خواهد نمود.

دکتر حیدری اقدم می گوید موارد بسیار زیادی وجود داشته که بیماران قلبی بر اثر استرس دچار سکته شده اند. بنابراین در صورت لزوم بیماران قلبی برای مدیریت استرس خود باید به روان پزشک یا متخصصان مغز و اعصاب مراجعه نمایند. این ها از جمله عوامل بسیار مهمی در تشدید بیماری های قلبی هستند که متأسفانه توجهی به آن ها نمی گردد.

نقش مهم تغذیه و مصرف نمک

موضوع مهم دیگر در بروز بیماری های قلبی تغذیه است. به عقیده این متخصص قلب و عروق، تغذیه عامل بسیار مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است.

در واقع افرادی که تغذیه ناسالم دارند به طور معین در معرض ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی خواهند بود. در صورتی که مصرف غذاهای سالم و میوه و سبزیجات در کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بسیار مؤثر خواهد بود.

تغذیه در بیماران مبتلا به فشار خون بالا هم موضوع بسیار مهمی است. علاوه بر آن، توجه به مقدار مصرف نمک هم عامل مهم دیگری است که حتماً باید جدی گرفته گردد. چون عادت به مصرف نمک زیاد باعث بروز بیماری های زیادی خواهد شد که حتماً باید مطلعی های لازم در مورد آن به مردم داده گردد. این موضوع حتی در بیمارانی که مشکل فشار خون ندارند هم اهمیت زیادی دارد.

یعنی وقتی مقدار مصرف نمک کم و متعادل باشد علاوه بر برخورداری از عادت صحیح غذایی؛ ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هم کاهش خواهد یافت؛ چیزی که حتماً باید جدی گرفته گردد و بعلاوه مطلعی رسانی های لازم نیز در مورد آن صورت گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2098

به "چگونه سلامت قلب خود را به خطر نیندازیماتحاد قلب ها برای سلامتی قلب ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سلامت قلب خود را به خطر نیندازیماتحاد قلب ها برای سلامتی قلب ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید