کشف عکس های از کاشفان 100 سال پیش قطب جنوب

به گزارش مجله تور مالزی، در سال 2013 هواداران حفظ محیط زیست در قطب جنوب، جعبه ای حاوی نگاتیو های صد ساله ای در دل یخ ها پیدا کردند که داستان یکی از بدفرجام ترین مأموریت های اکتشافی قطب جنوب را بازگو می کرد؛ داستان گروه Ross Sea. با آنکه نگاتوی ها کاملا یخ زده بودند، این گروه پیروز شدند، 22 مورد از تصاویر را بازیابی نمایند، این تصاویر آنچه پیش از این در خصوص این تراژدی دیده نشده بود، به خوبی بازگو می کردند.

کشف عکس های از کاشفان 100 سال پیش قطب جنوب

بنا بر گزارشی که اکنون منتشر شده است - به وسیله تیمی از کاوشگران قطب جنوب که زیر نظر اتحادیه هریتیج قطب جنوب نیوزلند فعالیت می نمایند - این عکس ها به وسیله یکی از اعضای گروه Ross Sea گرفته شده که با ارنست شاکلتون در مأموریت بین سال های 1915 تا 1917 همکاری می نموده است.

برای آنکه اهمیت واقعی این تصاویر را دریابید، باید داستان رویدادهای ناخوشایند و بد فرجامی که برای شاکلتون و گروهش در کوشش برای تسلط بر یکی از غیر قابل سکونت ترین نقاط زمین اتفاق افتاده را بدانید.

گروه Ross Sea Party در واقع هیأت اعزامی Imperial Trans-Antarctic از سوی سر ارنست شاکلتون در میانه سال های 1914 تا 1917 است که مأموریت آن ارسال بعضی کالا ها از Great Ice Barrier در Ross Sea به سوی Beardmore Glacier بوده است. راستا این هیأت راهی بود که قبلا به وسیله کاوشگران قطب جنوب طی شده بود؛ مأموریتی که در نهایت نافرجام بود.

داستان از ماه سپتامبر سال 1914 شروع می گردد؛ وقتی شاکلتون و گروه وی کوشش کردند، از قطب جنوب گذشته و یکی از مأموریت هایی که پیش از آن هیچ کس به آن اقدام ننموده بود را به فرجام برسانند.

نقشه این بود که یک گروه به سرپرستی شاکلتون از جرجیای جنوبی وارد قاره قطب جنوب گردد و الباقی گروه - گروه Ross Sea - از راه دیگری که از سوی استرالیا پیموده می شد، آذوقه و امکانات را به آن ها برسانند. قرار بود این دو دسته در نهایت در مرکز قطب جنوب به یکدیگر برسند؛ اتفاقی که هیچ گاه رخ نداد.

در زیر یکی از تصاویر بازیابی شده از نگاتیو های مربوط به این گروه را که حدود صد سال پیش ضبط شده و تا کنون یخ زده بودند، می بینید.

عکس هایی 100 ساله که از دل یخ های قطب جنوب زنده شد / اسناد یخ زده یک تراژدی بزرگ تاریخی

اما چه اتفاقی برای این گروه رخ داد؟ در ژانویه 1915 شاکلتون که با کشتی خود به نام Endurance رو به سوی قطب جنوب داشت، به آب های یخ زده و کوه های یخ می رسد و مجبور می گردد تا حد ممکن سرعت خود را کاهش دهد. این کشتی در نهایت و در پی توقف بزرگی در یک نقطه بعد از 9 روز، چنان از سوی یخ ها تحت فشار قرار می گیرد که شاکلتون در نهایت دستور به رها کردن آن داده و گروه خود را مجبور به پیاده روی بر روی یخ ها می نماید.

پس از سه روز طی مسافت روی یخ ها و در حالی که این گروه تنها پیروز به طی 2.4 کیلومتر در هر روز شده بود، کشتی آن ها به اعماق سرد آب های قطبی کشیده می گردد. در ژانویه 1916 در نهایت گروه شاکلتون مجبور به توقف پیاده روی و ایجاد یک پناهگاه به نام Patience Camp می شوند.

اما با یک توفان بزرگ روبرو می شوند و در ماه مارس در حالی که ذخیره آذوقه آن ها تقریبا تمام شده بود، شاکلتون دستور می دهد تا هر 69 سگ قطبی که همراه آن ها بود را کشته و برای تغذیه افراد گروه استفاده نمایند.

در ماه آوریل همان سال این گروه پیروز می گردد با استفاده از سه قایق نجات خود را به جزیره Elephant رسانده و در نهایت چند هفته بعد در سواحل جرجیای جنوبی پهلو بگیرد تا یک ماجراجویی 22 ماهه به کل با شکست روبرو گردد.

اما در حالی که این دسته با این مسائل روبرو شده بودند، دسته دیگر یا همان گروه Ross Sea در آن سوی قطب جنوب مشغول آن بودند که راستا های آذوقه رسانی برای گروه شاکلتون را هموار نمایند، ولی همچون گروه شاکلتون مأموریت آن ها نیز به علت بدی آب و هوا و اتفاقات ناگوار پی در پی با مسائل روبرو شده بود و آن ها نیز در قطب جنوب زمین گیر شده بودند.

اما این گروه بر خلاف گروه شاکلتون پیروز شده بود، مأموریت خود را کامل کند؛ هرچند تعدادی از افراد گروه کشته و کشتی آن ها نیز غرق شده بود. تراژدی بزرگ ماجرا این است که به جای مانده این گروه بعد از تکمیل مأموریت خود، همگی جان خود را از دست دادند زیرا شاکلتون و آذوقه های همراه وی هیچ گاه از آن سوی قاره قطب جنوب به آن ها نرسید.

تصاویر زیر مربوط به دسته Ross Sea است و نگاتیو های آن در پناهگاه کاپیتان رابرت فالکون اسکات یافته شده که در سال 1912 در قطب جنوب پناهگاه زده بود. این ها تنها اسناد و شواهد متقنی است که به ما نشان می دهد، در آن روزهای سخت گروه Ross Sea در چه وضعیتی بوده اند؛ شواهدی که اکنون برای تاریخ نویسان و کاشفان قطب جنوب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

منبع: کجارو / تابناک
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1894

به "کشف عکس های از کاشفان 100 سال پیش قطب جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف عکس های از کاشفان 100 سال پیش قطب جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید