10 نشانه برای اینکه وقت تعویض باتری دستگاه شما رسیده است

به گزارش مجله تور مالزی، اگر باتری دستگاه شما این 10 نشانه را داشته باشد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. در غیر این صورت باید منتظر مسائل بدتری باشید

10 نشانه برای اینکه وقت تعویض باتری دستگاه شما رسیده است

به گزارش گجت نیوز، گاهی اوقات دستگاه های الکتریکی ما با مسائل سخت افزاری روبرو می شوند که باید فوراً رفع شوند. پیدا کردن دلیل و رفع کردن آن مهم است، زیرا پشت گوش انداختن می تواند باعث بروز آسیب های جدی تری به دستگاه شما شده و طول عمر آن را بکاهد.

یکی از رایج ترین مسائل سخت افزار ها که به تعمیر نیاز پیدا می نماید، مربوط به باتری است. بی توجهی کردن در نگهداری از باتری نه تنها باعث عملکرد ضعیف سیستم می گردد، بلکه می تواند به سخت افزار های مجاور خودش هم آسیب وارد کند. به طور مثال حرارتی که از یک باتری معیوب فراوری می گردد می تواند باعث سوختن یا وارد شدن آسیب هایی جدی به دیگر قطعات الکترونیکی مجاور آن گردد.

چه زمانی باید باتری یک دستگاه الکتریکی تعویض گردد؟

بنابراین مهم است که شما پیش از هرگونه اتفاق بدتری، برای تعویض باتری دستگاه الکتریکی خود اقدام کنید. به همین بهانه در ادامه به آنالیز نشانه ها و علائمی می پردازیم که می توانند نشان دهند باتری دیوایس شما دیگر هیچ کارایی نداشته و وقت عوض کردن آن با یک باتری تازه رسیده است.

1. باتری هنگام شارژ و استفاده بیش از حد داغ می گردد

اگر باتری دیوایس الکترونیکی شما هنگام شارژ شدن یا استفاده عادی بیش از حد داغ می گردد، این می تواند نشانه ای برای انتها عمر آن باشد. داغی بیش از حد می تواند باعث تخلیه زودتر باتری گردد و اگر ادامه پیدا کند، می تواند عمر آن را هم به شدت بکاهد. یک باتری داغ می تواند باعث خاموش شدن وسیله شما یا ریستارت شدن های ناگهانی نیز گردد.

یکی از دلایلی که باعث می گردد یک باتری داغ گردد، شوک داخلی است که هنگام زمین خوردن دستگاه اتفاق می افتد. این باعث بروز یک اتصال کوتاه داخلی شده که در نتیجه جریان تخلیه بالایی را به وجود آورده و باعث داغ شدن بیش از حد باتری می گردد.

2. ظرفیت باتری و شارژدهی آن کاهش پیدا نموده است

اگر متوجه زودتر خالی شدن شارژ دستگاه خود بعد از هر بار شارژ کردن کامل آن شدید، به نظر می رسد زمان آن رسیده که باتری دستگاه الکتریکی خودتان را تعویض کنید. نشانه های واضحی برای این اتفاق وجود دارد. به طور مثال اگر بلافاصله بعد از کشیدن دستگاه از آداپتور، شارژ از 100 به 90 درصد کاهش پیدا کرد، می تواند یک نشانه بزرگ برای این اتفاق باشد. این بدان خاطر است که ظرفیت کنونی باتری کاهش پیدا نموده و ولتاژ باتری زودتر تخلیه می گردد.

3. باتری متورم شده یا آسیب فیزیکی دیده است

اگر متوجه ترک خوردگی، تورم یا هر چیز غیرعادی دیگری روی دستگاه الکترونیکی خود شدید، احتمالاً باتری آن در حال نابودی است. یکی از دلایل تغییر ظاهری باتری شما می تواند آسیب فیزیکی مثل افتادن یا ضربه خوردن باشد که باعث اتصال کوتاه شده و در نهایت باعث فراوری جریان اضافی، گرما و گاز در داخل باتری خواهد شد؛ بنابراین اگر باتری دستگاه شما متورم شده یا باد نموده، فوراً باید آن را تعویض کنید.

4. گرانش اسیدی آن کاهش یافته است (برای باتری های سربی-اسیدی)

گرانش باتری یکی از پارامتر های مهمی است که متخصصان برای طراحی و نگهداری باتری ها از آن استفاده می نمایند. پارامتری که اغلب به وسیله کاربران نادیده گرفته می گردد و فقط بعضی از افراد از آن اطلاع دارند. شما می توانید از آن برای سنجش شرایط شارژ باتری بهره ببرید.

وقتی باتری فول شارژ می گردد، اسید (در باتری های سربی-اسیدی) داخل باتری باید وزن بیشتری نسبت به حالت شارژ شده بگیرد.

یک هیدرومتر می تواند گرانش یک باتری را بسنجد. برای یک باتری 12 ولت در حالت فول شارژ، ظرفیت اسید آن باید چیزی در حدود 1.26 باشد و وقتی باتری شارژ نداشته باشد، این گرانش روی عددی در حدود 1.12 می ایستد.

این احتمال وجود دارد که یک باتری معیوب هم بعد از شارژ شدن (با استفاده از یک مولتی متر) ولتاژی بین 12.7 تا 13 ولت را به نمایش بگذارد؛ اما از قلم نیاندازید که این ولتاژ از پشتیبانی کافی برخوردار نمی گردد. علاوه بر این اگر وزن اسید باتری را آنالیز کنی، متوجه کمتر بودن آن نسبت به زمانی که باتری شارژ کامل شده، خواهید بود. این نشان می دهد که در یک سلول یا کل باتری مسئله ای وجود دارد.

5. دستگاه شارژ نمی گردد

دیوایس شما موقع شارژ شدن، نشان می دهد که به یک شارژر متصل است؛ اما ممکن است بعد از چند دقیقه متوجه شوید که هیچ تغییری در میزان شارژ باتری دیوایس شما به وجود نیامده است. این نشان می دهد که باتری معیوب بوده و نمی تواند هیچ شارژی نگه دارد. در نتیجه باید هر چه سریع تر باتری عوض گردد.

6. دستگاه خاموش می گردد

اگر دستگاه شما خاموش شده و روشن نمی گردد، این می تواند بر اثر یک مشکل سخت افزاری و یا یک باگ نرم افزار اتفاق افتاده باشد. یکی از عمده ترین دلایل خاموشی دستگاه ها می توانید خرابی باتری آن باشد.

7. ولتاژ باتری کم شده است

اگر باتری دیوایس شما با مسائلی که در بالا به آن ها اشاره کردیم روبرو شده، یکی از مواردی که حتماً باید آنالیز کنید، ولتاژ باتری است. اگر می توانید باتری را با احتیاط از بدنه جدا کنید، می توانید این تست را انجام دهید.

شما می توانید با استفاده از یک مالتی متر دیجیتالی و تنظیم گزینه های میزان گیری ولتاژ، این میزان را بسنجید. اگر ولتاژ باتری خیلی پایین یا در آستانه کم شدن بود، چگالی شیمیایی درن باتری کاهش پیدا نموده و احتمالاً دیگر باید به فکر خرید یک باتری تازه برای وسیله خود بگردید.

8. مقاومت داخلی باتری افزایش پیدا نموده است

به مخالفت با جریان درون باتری، مقاومت داخلی گفته می گردد. باتری های تازهتر معمولاً مقاومت داخلی پایین تری نسبت به یک باتری معیوب دارند. زمانی که مقاومت داخلی باتری بالاتر می رود، توانایی آن برای انتقال جریان نامی نیز کمتر می گردد.

شما می توانید با استفاده از یک مالتی متر دیجیتالی، ولتاژ باتری را آزمایش کنید. ابتدا باتری را از دستگاه جدا کنید و ولتاژ مدار باز آن را آنالیز کنید. میزان استاندارد آن برای هر دستگاهی، در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. حالا باتری را به دستگاه متصل نموده و دستگاه را راه بیاندازید. با استفاده از ترمینال ها به دقت ولتاژ باتری را زیر نظر بگیرید. اگر متوجه کاهش بیش از حد و ناگهانی آن شدید، این یعنی موقع عوض کردن باتری قدیمی دستگاه شما با یک باتری تازهتر فرا رسیده است.

9. سولفاته شدن باتری

سولفاته شدن، یکی دیگر از مسائلی است که در باتری های اسیدی سربی دیده می گردد. از این باتری ها معمولاً روی اتومبیل ها، بعضی فناوری های خانگی و منبع تغذیه ها استفاده می گردد.

وقتی چنین باتری وقتی بیش از حد شارژ گردد، برای مدت طولانی بدون شارژ کامل سر کند یا اگر در محیطی با دمای بالا استفاده گردد، ممکن است صفحات الکترود باعث ایجاد لایه ای از کریستال سولفات سرب شوند.

گرچه سولفاته کردن فرآیند طبیعی برای باتری ها محسوب می گردد، اما وقتی این اتفاق بیش از حد تکرار گردد، اصلاً نشانه خوبی نیست. زیرا این کار نشان می دهد که باتری قادر به تبدیل مواد شیمیایی به الکتریکی نیست. شما می توانید با شارژ کردن از روش های مرسوم، آن را احیا کنید.

سولفاته شدن دائمی (ایجاد لایه ای ضخیم از کریستال سولفات سرب روی الکترودها) باتری می تواند عملکرد آن را مختل کند. در نتیجه شارژ باتری زمان بیشتری طول خواهد کشید، قدرت میل لنگ کمتر می گردد، باتری برای مدت کوتاه تری انرژی نگه می دارد و در نتیجه عمر مفید کمتری خواهد داشت.

10. دستگاه فقط داخل شارژ کار می نماید

وقتی کار به جایی می رسد که گوشی یا لپ تاپ شما برای کار کردن باید دائماً به شارژ باشد، این یعنی باتری آن به طور کامل مرده است و دیگر نمی تواند هیچ شارژی را ارائه کند. در این صورت دستگاه شما می تواند داغ تر از زمان عادی گردد. در این صورت شما باید خیلی سریع برای تعویض باتری دستگاه الکتریکی خود اقدام کنید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. توصیه می کنیم مسائل سخت افزاری تمام دستگاه هایتان را جدی بگیرید و در زودترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آن ها اقدام کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2155

به "10 نشانه برای اینکه وقت تعویض باتری دستگاه شما رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نشانه برای اینکه وقت تعویض باتری دستگاه شما رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید