120 استاندارد ملی برای گیاهان دارویی به ثبت رسید

به گزارش مجله تور مالزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری و شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی در یک همکاری موثر با سازمان ملی استاندارد در کوشش هستند تا با ساده سازی و اصلاح قوانین و مقررات، صدور مجوزهای مورد احتیاج در این حوزه را تسهیل نمایند.

120 استاندارد ملی برای گیاهان دارویی به ثبت رسید

این کوشش ها تا به امروز منجر به ثبت 120 عنوان استاندارد در سازمان ملی استاندارد شده است.

یکی از ضروریات برای ارتقای کیفیت فراوریات در هر صنعتی، دریافت مجوزهای خاص است. حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی هم از این امر مجزا نیست و با توجه به سروکار داشتن با بحث سلامت فرد و جامعه، صدور مجوزها باید با سختگیری بیشتری اعمال گردد.

مراحل مختلف صدور مجوز از پروانه بهره برداری، فراوری بذر استاندارد، فراوری فرآورده ها و محصولات نهایی اعم از حوزه دامپزشکی، سموم و آفت کش ها و داروها و فرآورده های گیاهی و سنتی مربوط به سازمان های مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال، سازمان دامپزشکی، سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان غذا و دارو است.

در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی هم تاکید ویژه ای بر ساماندهی فرآیندها و ساختارهای نظارت و ارزیابی بر کلیه فعالان و فعالیت های حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی شده است به همین علت ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دستگاه های مرتبط اقدامات موثری در ساده سازی و اصلاح قوانین و مقررات مربوطه انجام داده است.

از این رو می توان به تصویب و ابلاغ دستورالعمل اجرایی ثبت داروهای طبیعی و طب سنتی مورد مصرف در دامپزشکی در سازمان دامپزشکی، ابلاغ دستورالعمل اجرایی ثبت فرآورده نهایی داروی سنتی زالوی طبی به وسیله اداره کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو، ساده سازی و الکترونیک کردن مقررات ثبت داروها و فرآورده های گیاهی و غیره اشاره نمود.

ستاد برای سهولت و ایجاد شفافیت برای متقاضیانی که در پی دریافت مجوزهای لازم هستند با همکاری اداره کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو و دفتر طرح ملی گیاهان دارویی در حال ایجاد زیرساخت های پنجره و سامانه واحد الکترونیکی صدور مجوزها است که به زودی به نتیجه خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1795

به "120 استاندارد ملی برای گیاهان دارویی به ثبت رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "120 استاندارد ملی برای گیاهان دارویی به ثبت رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید