3 هزار اثر ملی از شیراز شهر نمونه گردشگری اسلامی نساخت

به گزارش مجله تور مالزی، خبرنگاران - گروه استان ها: خوزستان شهر خلاق ادبی شد، تبریز شهر نمونه گردشگری اسلامی لقب گرفت و عنوان شهر صنایع دستی را اصفهانی ها از آن خود کردند اما شیراز تا به امروز هیچ لقبی در خور شان تاریخی و تمدنی اش را نتوانسته کسب کند.

3 هزار اثر ملی از شیراز شهر نمونه گردشگری اسلامی نساخت

اگر علاقمند به سفر با بهترین سفر به کانادا با تور هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

شهر سعدی و حافظ که سالیان سال است در آرزوی رسیدن به شهر خلاق ادبی به سر می برد این روز ها یکی از داشته های دیگرش نیز در حوزه گردشگری نیز نادیده گرفته شد و آنهم شهر نمونه گردشگری بود که به تبریز سپرده شد.

طی ماه های اخیر مسئولان ارشد استان هیچگونه استراتژی و راهبردی را برای شهری که توانمندی کم نظیری در حوزه گردشگری دارد برای افکار عمومی شفاف سازی نکردند از این رو باید در آینده منتظر ماند تا عناوین دیگر نیز از سوی سایر شهرهای کشور کسب گردد.

با برگزاری نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای اسلامی به منظور تصویب تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس کار شناسان ارشد این کنفرانس، شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال 2018 برگزیده شد.

در اجلاس کار شناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر، شهر مدینه عربستان سعودی نیز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی برای سال 2017 و شهر تبریز نیز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شدند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در مورد انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری به مجله تور مالزی گفت: شهر شیراز در حوزه میراث فرهنگی از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است اما تا به امروز اقدام مناسبی در این خصوص صورت نگرفته است.

جعفر قادری اعلام کرد: مسئولان استان باید از ظرفیت و توانمندی های شیراز و استان در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی استفاده نموده و این شهر را به صندلی اصلی اش برسانند اما تا به امروز این موضوع به صورت جدی پیگیری نشده است.

وی خواهان پیگیری دلایل نامگذاری تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری اسلامی شد و تاکید نمود: در این رابطه باید پیگیری های لازم از سوی دستگاه های ذی ربط از جمله میراث فرهنگی و دیگر دستگاه ها اجرا شده و دلایل این نامگذاری تعیین گردد.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس نیز در مورد انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری 2018 به مجله تور مالزی گفت: متاسفانه مسئولان استان فارس برای رسیدن این استان و شهر شیراز به صندلی اصلی اش قدم مناسبی برنداشته و همواره در حق این استان و شیراز ظلم می گردد.

مسعود منیعاتی اعلام کرد: در طول تاریخ همواره مردم شرق و غرب آرزوی سفر به شهر شیراز را داشته اند اما متاسفانه جزیره ای عمل کردن مسئولان در شیراز باعث شده که این شهر به آنچه مستحق آن است نرسد.

وی ادامه داد: هر روزه شاهد هستیم که یک شهر در کشور به یک عنوان نامگذاری می گردد؛ به گونه ای که از تبریز به عنوان فرش، شهر صنایع دستی به اصفهان و شهر خلاق خوراک به شهر دیگری اختصاص یافته و در یونسکو ثبت می گردد در حالی که شهر شیراز همچنان برای ثبت به عنوان شهر خلاق ادبی با مشکلاتی روبه رو است.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس پیرامون نامگذاری شهر تبریز نیز گفت: شهر تبریز در حالی به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده که شهر شیراز طی چندین دوره پایتخت حکومتهای اسلامی بوده است.

منیعاتی اعلام کرد: شهر شیراز در زمان حکومت زندیه و اتابکان پایتخت این حکومت ها بوده و از اولین شهرهای اسلامی است که تاسیس شده است.

وی با اشاره به اینکه شیراز به صندلی بین المللی خود نرسیده، گفت: شهر شیراز در ابعاد مختلف پتانسیل بین المللی دارد اما متاسفانه از سوی مسئولان برای رسیدن این شهر به صندلی واقعی خود اقدامی صورت نگرفته است.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به پیگیری شهر خلاق ادبی نیز گفت: شهر شیراز چندین اثر دارد که به ثبت جهانی رسیده که در این خصوص می توان به آرامگاه حافظ، سعدی، سیبویه، باغ ارم، ملاصدرا و... اشاره نمود و با وجود داشتن این آثار جهانی و ختی داشتن بیش از 10 هزار شاعر در طول تاریخ از نامگذاری شهر خلاق ادبی نیز محروم است.

وی ادامه داد: در صورت ادامه این فرایند و عدم پیگیری مسئولان شهر شیراز با وجود داشتن پتانسیل های جهانی به فراموشی سپرده می گردد.

به گزارش مجله تور مالزی، شواهد نشان می دهد که در سیاست های مسئولان ارشد استان فارس صندلی مناسبی برای حوزه گردشگری تعریف نشده زیرا اساسا تا به امروز در این خصوص استراتژی نیز از سوی مسئولان ارشد فارس برای مردم شرح داده نشده است.

به رغم اینکه استاندار فارس چندی پیش معاون گردشگری خودر ا نیز منصوب کرد به نظر می رسد حوزه معاونت گردشگری تا به امروز نتوانسته انتظارات این حوزه را جوابگو باشد از این رو باید در اسراع وقت نسبت به تعریف درستی از چشم انداز گردشگری فارس و راهبردهای رسیدن به آن اقدام کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 712

به "3 هزار اثر ملی از شیراز شهر نمونه گردشگری اسلامی نساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 هزار اثر ملی از شیراز شهر نمونه گردشگری اسلامی نساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید