30 درصد تخت های آی سی یوی کرونایی خالی است، رسانه های معاند درباره آمار های کرونا در ایران دروغ می گویند

به گزارش مجله تور مالزی، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: یک دوم تخت های آی سی یو به کرونا اختصاص یافته بود که الان بیش از 30 درصد آن تخت های اختصاص یافته خالی است.

30 درصد تخت های آی سی یوی کرونایی خالی است، رسانه های معاند درباره آمار های کرونا در ایران دروغ می گویند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در کنفرانس مجازی با خبرنگاران با بیان اینکه حدود ده برابر میانگین تشخیص داده شده در روز های قبل می توانیم تست انجام دهیم، گفت: روزانه 10 تا 15 هزار تست PCR را می توانیم در کشور انجام دهیم؛ حدود 40 درصد منفی و منفی کاذب ناشی از تست داریم که البته بخشی از آن به نمونه برداری برمی گردد که کوشش شده است با نمونه برداری بهتر ضریب خطا کاهش یابد و این ضریب خطا کاهش یافته است و پاسخ های مثبت تست پی سی آر قطعی است. حتی در کشور هایی که ظرفیت تست در آن ها بالاتر از کشور ماست هم 5 تا 6 برابر میانگین روز های گذشته را می توانند انجام بدهند.

وی در خصوص دارو های کرونا اعلام کرد: اثربخشی خیلی قابل توجهی برای استفاده از کلترا در کنترل کووید 19 به اثبات نرسیده است. 1200 بیمار مبتلا به اچ آی وی از لحاظ کرونا تست شدند و تست آن ها منفی بود و ممکن است این مسئله به دلیل دارو هایی باشد که از قبل برای بیماری خود مصرف می کردند و این نکته قابل آنالیز خواهد بود.

وی اضافه نمود: داروی هیدروکسی کلروکین که داروی ضدمالاریاست در بعضی بیماران استفاده می شد و همچنین دارو های کورتونی برای این بیماران استفاده می گردد. داروی کلشی سین ممکن است در مراحل اولیه موثر باشد که در داخل کشور فراوری می گردد البته در پروتکل نیست و اگر کمیته علمی صلاح بداند در پروتکل قرار می گیرد. داروی اکتمرا نیز در موارد شدید روماتیسم استفاده می گردد که برای بعضی بیماران کرونا نیز آغاز شده است. موارد شدید و بحرانی بیماری کرونا به دنبال طوفان سیتوکینی و آبشار التهابی رخ می دهد و به نظر می رسد موارد مرگ و میر کرونا به دلیل این آبشار التهابی باشد و دارو های روماتیسمی ممکن است در مراحلی برای بیمار راهگشا باشد و این آبشار التهابی را سرکوب کند، اما هیچ یک از دارو ها با سودمندی بالا گزارش نشده است.

وی در خصوص اجباری شدن استفاده از ماسک در مترو اظهار کرد: مسئله فراوری ماسک به وزارت صمت مرتبط است و ممکن است بخشی را برای توزیع در شبکه داروخانه کشور تدارک ببینند که آن بخش به سازمان غذا و دارو مرتبط خواهد بود. قبلا اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی قیمت گذاری ماسک ها را انجام داده اند و ابلاغیه جدیدی در این زمینه نداریم.

وی اضافه نمود: فراوری ماسک حدود 25 برابر افزایش یافته است و مردم برای تهیه ماسک مسئله ای نخواهند داشت. از طرفی ساخت ماسک در منزل هم به وسیله فیلم های آموزشی از طرف سازمان غذا و دارو آموزش داده شده است.

وی در خصوص جراحی های الکتیو یادآور شد: مطابق بخشنامه معاونت درمان وزارت بهداشت این موضوع شدنی است البته اعمال لوکس و زیبایی در مراحل ابتدایی قابل توجه نیست، اما جراحی های الکتیو که فوریت اورژانسی ندارند قابل انجام است و قسمت اعظم تخت های بیمارستانی که به کرونا تخصیص یافته بود خالی است و یک دوم تخت های آی سی یو به کرونا اختصاص یافته بود که الان بیش از 30 درصد آن تخت های اختصاص یافته نیز خالی است.

وی با بیان اینکه دارو های معمول بیماران مزمن حتی تا 6 بار قابل تمدید است، توضیح داد: بیماران مبتلا به فشار خون، چربی خون، دیابت، قلبی-عروقی، آلزایمر، پارکینسون و ... می توانند دارو را با برگه دوم یا سوم نسخه قبلی تحویل بگیرند البته ممکن است مسئله ای در پوششدهی بیمه ای آن ایجاد گردد.

وی اضافه نمود: البته این دارو ها شامل آنتی بیوتیک و امثالهم نیست، زیرا پزشک آن ها را برای یک بازه زمانی تجویز نموده است.

جهانپور درباره اینکه بعضی شبکه های فارسی زبان خارجی از جمله ایران اینترنشنال، وزارت بهداشت را متهم به آمارسازی و ادعا نموده اند که بیشتر مبتلایان به کرونا ثبت نمی شوند و اطلاعات مبتلایان کرونایی با چند روز تاخیر در سامانه ثبت می گردد و آن ها به بعضی اسناد از آمار مبتلایان به وسیله سامانه های HIS بیمارستانی دست پیدا نموده اند، گفت: بعضی اظهارنظر ها در خصوص کرونا سیاسی است، افرادی کارمند سرویس های اطلاعاتی هستند که در گرداندن رسانه فارسی زبان خارج از کشور که آن را اظهار شد، نقش دارند.

او ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که این اظهار نظر ها ناشی از بی اطلاعی این افراد است که اقدام به خبرسازی می نمایند، ما از HIS بیمارستانی آمار روزانه بیماران کرونایی را نمی گیریم چرا که هنوز ارتباط این اتصال و درگاه مشترک در این سامانه نداریم، این سامانه ها آفلاین است و به هیچ وجه ارتباطی ندارند و ممکن است بعضا آمار هفتگی هم نداشته باشند. ما از راستا و سامانه دیگری که این دوستان اطلاع ندارند، اطلاعات بیماران و فوتی های کرونایی را به روز داریم و ماکسیمم اختلاف آمار ما با اطلاعات آزمایشگاهی و مراکز درمانی 24 ساعت است، ما به هیچ وجه اطلاعات خود را از HIS بیمارستان نمی گیریم و برای اطلاعات سریع این سامانه را انتخاب ننموده ایم و درمعاونت های بهداشت و درمان سامانه های مختلف داریم که هر کدام کاربرد خود را دارند، اما ما از سامانه ای که اسم ان ها را بسیاری می دانند، نمی گیریم و اطلاعات را از سامانه ای به روز می گیریم و سمانه ای که این رسانه معاند اعلام کردند، بعضا تا 45 روز اطلاعات به روز نخواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه فرایند کرونا در استا ن های مختلف متفاوت بوده، اگر در یک استان چند بیمارستان درگیر بیماری بودند، به ترتیب بعضی از آن ها از سرویس خارج می شوند. در تهران بیمارستان هایی داشتیم که بخش اختصاصی برای کرونا داشتند که به تدریج از خدمت رسانی به بیماران کرونایی خارج شدند. در شهر هایی که یک بیمارستان برای کرونا داشتیم، کماکان یک بخش برای پذیرش کرونا در نظر گرفته خواهد شد. ممکن است اگر چند بیمارستان در یک شهر در اختیار بیماران کرونا بوده باشد، تعدادی از آن ها سرویس کرونا خارج شوند.

جهانپور درباره موضع وزارت بهداشت نسبت به پیشنهادات جدید برای محدودیت در طرح ترافیک گفت: در خصوص طرح ترافیک قاعدتا آنچه نسبت به همه مصوبات اولویت دارد، تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کروناست. تا امروز نظر وزیر بهداشت این است که طرح ترافیک را نخواهیم داشت و معتقدیم که طرح ترافیک ممکن است مسائل بیشتری را در شیوع و انتقال بیماری کووید 19 ایجاد کند. اگر پیشنهاد هایی از شورای عالی ترافیک وجود داشته باشد قابل عرضه و آنالیز خواهد بود. تا این لحظه آنچه وزیر بهداشت اعلام نموده برقرار بوده و آن لغو طرح ترافیک در شهر های عظیم است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره درمان کرونا با طب ایرانی اظهار کرد: تعدادی طرح تحقیقاتی با مبانی طب سنتی ایرانی در بیمارستان ها در حال اجرا است و هیچ مورد گزارشی از اثربخشی قطعی آن ها در درمان کرونا نداریم و قاعدتا انچه به عنوانتوصیه ها را دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی منتشر می گردد مبتنی بر یافته ها و آموزه های کلی طب ایرانی در ارتقا سلامت عمومی و سیستم ایمنی در مواجهه با بیماری های عفونی و واگیر است وخاص کرونا نیست.

او ادامه داد: مطالعاتی مثل طب مدرن در دست اقدام داریم، پزشکی علم مبتنی بر شواهد است و اگر شواهد متقن مبنی بر اثربخشی و سودمندی یک دارو یا فرآورده طبیعی یا یک روش درمان سنتی تعیین گردد، مثل روش های طب مدرن قابل تجویز خواهد بود و حتی می توانیم آن را به عنوان روش مکمل در پروتکل درمان بیماری کرونا وارد کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 953

به "30 درصد تخت های آی سی یوی کرونایی خالی است، رسانه های معاند درباره آمار های کرونا در ایران دروغ می گویند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 درصد تخت های آی سی یوی کرونایی خالی است، رسانه های معاند درباره آمار های کرونا در ایران دروغ می گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید