آلودگی هوای 6 کلانشهر، کاهش دما تا 7 درجه

به گزارش مجله تور مالزی، سازمان هواشناسی کشور نسبت به آلودگی هوای شش کلانشهرو کاهش دما تا 7 درجه سانتیگراد در چهار استان هشدار داد.

آلودگی هوای 6 کلانشهر، کاهش دما تا 7 درجه

به گزارش خبرنگاران بر اساس هشدار زردرنگ هواشناسی پایداری هوا طی روزهای یکشنبه (21 آذرماه) تا چهارشنبه (24 آذرماه) قابل انتظار است. مخاطراتی همانند سکون نسبی در جو همراه با افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست. منطقه اثر این پدیده یک شنبه (21 آذرماه) تهران و اراک خواهد بود.

این شرایط جوی دوشنبه (22 آذرماه) برای تهران، اراک و اصفهان، سه شنبه (23 آذرماه) برای شهرهای تهران، کرج، اراک، اصفهان، ارومیه و تبریز و چهارشنبه (24 آذرماه) برای شهرهای تهران، کرج، اراک و اصفهان پیش بینی می گردد.

در صورت خودداری از کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک افزایش شاخص کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروه های حساس و درمنطقه ها صنعتی و پرتردد، احتمال افزایش شاخص کیفیت هوا درحد ناسالم برای تمام گروه ها به ویژه در دو روز پایانی قابل انتظار خواهد بود.

توصیه می گردد پرهیز از هر گونه رفت وآمد غیر ضروری در سطح شهرها به ویژه برای سالمندان، بچه ها و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از کاهش 5 تا 7 درجه ای دما طی بازه زمانی صبح دوشنبه(22 آذرماه) نا صبح چهارشنبه (24 آذرماه) اطلاع داد. در این شرایط جوی سرمازدگی و یخ زدگی محصولات کشاورزی دور از انتظار خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه دوشنبه (22 آذرماه) استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کرمان خواهد بود.

سه شنبه (23 آذرماه) استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان و چهارشنبه (24 آذرماه) استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان تحت تاثیر مخاطرات این سامانه خواهند بود.

توصیه می گردد در مزارع و باغات مصرف کودهای پتاسه و ترکیبات بُر و روی و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط به وسیله انجام آبیاری، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، مالچ پاشی در سطح باغات، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارها نظیر ذرت در استان سیستان و بلوچستان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی استان کرمان، تسریع در برداشت مرکبات به جامانده در استان کرمان و محافظت از صیفی جات استان های سیستان و بلوچستان و کرمان در دستور کار قرار گیرد.

در سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی و در سالن های مرغداری و دامداری تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما و جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها الزامی است.

در استخرهای پرورش ماهی عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به مقدار نصف نرمال به علت کاهش دما توصیه می گردد بعلاوه عشایر و زنبورداران عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی را در دستور کار قرار دهند.

توصیه های مربوط به ماشین آلات و ادوات کشاورزی نیز شامل تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در منطقه ها سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما می گردد.

به گزارش خبرنگاران هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1879

به "آلودگی هوای 6 کلانشهر، کاهش دما تا 7 درجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوای 6 کلانشهر، کاهش دما تا 7 درجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید