ادعای مداخله جویانه ترکیه درباره انتخابات سوریه

به گزارش مجله تور مالزی، وزارت خارجه ترکیه در ادعایی مداخله جویانه، تصمیم دولت سوریه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در تضاد با نقشه راهکار سیاسی در این کشور خواند.

ادعای مداخله جویانه ترکیه درباره انتخابات سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، تانژو بیلگیچ، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای با اشاره به تصمیم دوست سوریه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، مدعی شد که این تصمیم با معیارهای مشخص شده در نقشه راه شورای امنیت سازمان ملل برای دستیابی به راه حل سیاسی در این کشور منطبق نیست.

وی همچنین ادعا کرد که این انتخابات آزاد و منصفانه نیست و پذیرش مشروعیت انتخابات از طرف جامعه جهانی غیر ممکن است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه افزوده است: آنکارا در چارچوب قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد به حمایت از تلاش ها برای یافتن یک راه حل سیاسی در سوریه ادامه خواهد داد.

آنکارا با اشاره به مخالفان سیاسی سوری تحت حمایت خود و تشویق به تحریم انتخابات از سوی مردم این کشور نیز آورده است: مخالفان سوریه نیز با غیرمشروع خواندن انتخابات، از سوری هایی که مجبور به زندگی در مناطق تحت کنترل دمشق هستند، به تحریم انتخابات فرا می خوانند.

ترکیه طی 10 سال گذشته در ابتدا با حمایت نظامی و مالی از مخالفان مسلح و گروههای تروریستی منتقل شده از کشورهای خارجی به سوریه از طریق مرزهای خود، تلاش کرد تا دولت سوریه را ساقط کند. آنکارا پس از چند سال هزینه سنگین و ناکامی در طرح خود، تصمیم گرفت به بهانه مقابله با کردها به مناطق شمالی سوریه لشکر کشی کرده و این بخش ها را به اشغال خود در آورد. همه تلاشها و هزینه های سیاسی، مادی و لجستیکی ترکیه طی یک دهه گذشته با شکست روبرو شد و آنکارا ناچار شد به همکاری با روسیه و ایران برای کاستن از بحران سوریه روی آورد.

این فرایند در چارچوب آستانه منجر به کاهش تنش و سطح بحران شده و بتدریج سوریه وارد مرحله ثبات و آرامش می شود. یکی از این مراحل، تدوین قانون اساسی و نیز برگزاری انتخابات در سوریه است که دولت دمشق هر دو موضوع را دنبال می کند.

این رویه اما به مذاق آنکارا خوش نیامده و طی هفته های اخیر تلاش دارد تا مانع برگزاری انتخابات در این کشور شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1564

به "ادعای مداخله جویانه ترکیه درباره انتخابات سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای مداخله جویانه ترکیه درباره انتخابات سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید