بل بل جیکه نان محلی خوشمزه و مغذی گناوه ای ها

به گزارش مجله تور مالزی، جیکه گیاهی بدون ساقه و بوی خاصی دارد که در فصل زمستان، به صورت خودرو و شامل چند برگ باریک و بلند از خاک سر می زند و رشد می کند.

بل بل جیکه نان محلی خوشمزه و مغذی گناوه ای ها

گیاه جیکه (سیر وحشی) در دو نوع ملو و خشو در فصل زمستان و در اراضی بیابانی و گندم زارها یافت می شود و پس از رویش از طریق عده ای از مردم محلی در روستاها برای فروش جمع آوری و به بازار عرضه می کنند.

شناسایی این گیاه که در سال های پرباران می روید ، به علت مشابه بودن با گیاهان دیگر برای همه امکان پذیر نیست و تشخیص آن سخت و وقت زیادی می گیرد.

این گیاه همانند سیر بودار، طعم دهنده بسیار خوبی است و خوشمزه و خوش طعم، قوی و طبع بسیار گرمی دارد که در ابتدای فصل برداشت با قیمت بالا در بازار گناوه فروش می شود.

قیمت هر کیلوگرم این گیاه در اول فصل برداشت امسال 2 میلیون و 600 هزار ریال در بازار عرضه شد که هم اینک به یک میلیون و 400 هزار ریال رسیده است.

جیکه در شهرستان گناوه برای خام خوری و با نان و دیگر غذاها، مخلوط کردن با برنج و گمنه (غذای محلی) مصرف غذایی دارد که متداول ترین مصرف آن به روش تهیه نان محلی به نام بل بل جیکه ای است.

طرز تهیه بل بل جیکه ای

اولین مرحله طرز تهیه بل بل جیکه ای، تمیز کردن، شست و شو و خرد کردن و سپس مخلوط کردن با ادویه جات مانند زردچوبه، فلفل، نمک و لیمو خشک است.

در مرحله بعدی، با آرد به اندازه لازم باید خمیر کرد و نان های کوچکی به نام بل بل و بصورت گرد آماده شود.

پس از تهیه بل بل (نان) با خمیر که بصورت دو قرص جداگانه باید به هم چسبانده شود، مقداری جیکه روی یکی از آنان پاشیده می شود و نان دیگری روی آن می گذارند و با انگشتان دو دست آنها را به آرامی به هم فشار می دهند که لبه های آن به هم بچسبند تا در موقع پخت، بیرون نریزد.

بانوان در زمانی که تمامی نان ها را آماده کردند، روی تابه داغ قرار می دهند و می پزند البته باید یک سمت نان که پخت شده برگردانیده شود تا لایه زیرین آن نیز پخته شود.

بعد از پخت این نوع نان محلی با روغن، چرب و سپس مصرف می شود.

مردم این منطقه از این نوع نان در وعده های غذایی استفاده می کنند و عده ای هم نیز که بخاطر گرانی قادر به خرید این گیاه نیستند، با پیاز درست می کنند که به آن بل بل پیازی می گویند.

پخت بل بل پیازی شبیه بل بل جیکه است.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار گرفته است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1880

به "بل بل جیکه نان محلی خوشمزه و مغذی گناوه ای ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "بل بل جیکه نان محلی خوشمزه و مغذی گناوه ای ها" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بل بل جیکه نان محلی خوشمزه و مغذی گناوه ای ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید