علت ضعف در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟

به گزارش مجله تور مالزی، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - ضعف در بارداری بسیار شایع بوده و علت های فیزیولوژیکی مختلفی می تواند داشته باشد. افت فشار خون، کم خونی، به هم ریختن تعادل هورمون ها، بی خوابی و کم اشتهایی و یا ابتلا به بیماری مختلف می تواند از علت های مهم ضعف، بی حالی و خستگی در دوران بارداری باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با روش های درمان پزشکی و خانگی این مشکل آشنا کنیم.

علت ضعف در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • علل رایج
  • ضعف در بارداری و جنسیت جنین
  • ضعف در دوره های مختلف بارداری
  • ضعف ناگهانی
  • درمان ضعف بارداری

علل رایج ضعف در دوران بارداری

1. کاهش فشار خون

کاهش فشار خون در بارداری کاملا طبیعی بوده و به خودی خود مشکل خاصی ایجاد نمی نماید. با این حال کاهش فشار خود در حالتی مشکل ساز است که منجر به ایجاد ضعف و سرگیجه به خصوص در هنگام تغییر شرایط ناگهانی خانم باردار گردد. مثلا تصور کنید شخص باردار در حالت دراز کشیده ناگهان برمی خیزد و می ایستد و این به خاطر این است که فشار خون به علت پایین بودن نمی تواند به سرعت خود را متعادل کند. فشار خون در ماه های اول بارداری کاهش یافته و در سه ماهه دوم به کمترین میزان خود می رسد؛ اما در سه ماهه پایانی بارداری رو به افزایش می رود.

2. کاهش هموگلوبین

نقش مهم و حیاتی هموگلوبین در خون، ترکیب با اکسیژن یا به عبارتی اکسیژن رسانی به کلیه سلول های بدن است. در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون، غلظت خون کاهش یافته و در واقع هموگلوبین کاهش می یابد؛ در نتیجه اکسیژن رسانی به سلول ها و بافت های بدن کند شده و عوارضی مثل ضعف، خستگی و بی حالی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین ضعف در بارداری می تواند با کمبود آهن و کم خونی رابطه مستقیم داشته باشد.

3. افزایش استروژن

هورمون استروژن در دوران بارداری به شدت افزایش می باید و از آنجایی که این هورمون به صورت محرک عمل می نماید، خواب مادر باردار را دچار اختلال نموده و ضعف، بی حالی و خستگی دوران بارداری را در پی خواهد داشت.

4. ضعیف شدن سیستم ایمنی

در دوران بارداری برای اینکه بدن مادر بتواند جنین را در خود نگه دارد و سیستم ایمنی به عنوان بیگانه به آن حمله نکند، سیستم ایمنی ضیف می گردد. طبیعتا با کاهش توان سیستم ایمنی، بدن مادر بیشتر می تواند در معرض محرک های بیرونی و آلرژن ها باشد؛ در نتیجه بیماری هایی مثل سرماخوردگی ممکن است بیشتر اتفاق بیفتند و یکی از علت های اصلی ضعف و بی حالی دوران بارداری باشند.

5. تهوع و کاهش اشتها

در سه ماهه اول و دوم بارداری که مادر ویار های مختلف را تجربه می نماید و معمولا دچار حالت تهوع است، اشتهای او کاهش یافته و شاهد ضعف و بی حالی خواهد بود. خوشبختانه در سه ماهه سوم این مشکل برطرف خواهد شد. در مواردی هم ممکن است کاهش اشتها وجود نداشته باشد، اما مادر باردار حتی بلافاصله بعد از خوردن غذا احساس ضعف کند. در این موارد ممکن است علت مشکل، کم جویدن غذا، استرس در بارداری و یا مصرف زیاد کربوهیدرات به خصوص کربوهیدرات های ساده باشند که به سرعت قند خون را افزایش و با همان سرعت پایین می آورند.

ضعف در بارداری و جنسیت جنین

از قدیم اعتقادات مختلفی وجود داشته که بر اساس آن ها جنسیت جنین را حدس می زدند. اگرچه هیچ کدام از این باور ها ثابت نشده و موارد نقض فراوانی برای هر کدام وجود دارد، اما عده ای معتقدند که ضعف زیاد در بارداری به خصوص در ماه های اول می تواند نشانه دختر بودن جنین باشد.

ضعف در دوره های مختلف بارداری

ضعف در ماه اول بارداری

بسیاری از مادران باردار در اوایل بارداری احساس ضعف و خستگی نمی نمایند. با این حال با رشد جنین، میزان انرژی دریافتی از مادر افزایش می یابد که ضعف در مادر را به دنبال خواهد داشت.

ضعف در ماه چهارم بارداری

همان طور که اشاره شد، در سه ماهه دوم بارداری و به خصوص ماه چهارم یعنی حدود هفته شانزدهم بارداری، میزان ضعف و خستگی و بی حالی مادر به حداکثر میزان خود می رسد. در این زمان ممکن است خانم باردار میل زیادی به خواب داشته باشد.

ضعف ناگهانی

اگرچه ضعف در بارداری کاملا طبیعی بوده و عارضه جدی به شمار نمی رود، اما اگر ناگهانی باشد یا در زندگی عادی فرد اخلال ایجاد کند و یا حتی باعث بی هوشی او گردد، باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کرد. افت ناگهانی فشار خون می تواند خون رسانی به جنین را به وسیله جفت مختل نموده و خطر جدی برای مادر و جنین ایجاد کند. در هنگام ضعف ناگهانی، هر چه سریعتر به پهلوی چپ دراز بکشید تا خون راحت تر به مغز برسد و از بی هوش شدن احتمالی پیشگیری کنید.

درمان ضعف بارداری

در خصوص ضعف و بی حالی در بارداری درمان های مختلفی وجود دارد که در ادامه به روش های درمان پزشکی و راه چاره های خانگی اشاره می کنیم.

درمان پزشکی

اگر از ضعف، بی حالی و خستگی فراوان خود نزد پزشک شکایت کنید، به احتمال خیلی زیاد مکمل آهن و اسیدفولیک برای شما تجویز خواهد شد. به طور کلی با انجام یک آزمایش خون کامل قبل و یا در حین بارداری، پزشک می تواند دریابد که چه املاح و ویتامین هایی در بدن مادر باردار کاهش یافته است. در این حالت پزشک با تجویز مکمل های مورد احتیاج و یا مولتی ویتامین، به سلامت و شادابی بیشتر مادر و رشد بهتر جنین یاری می نماید.

به خاطر داشته باشید که مصرف خودسرانه ویتامین ها و مکمل ها می تواند سلامت شما را به خطر بیاندازد، چرا که مثلا کلسیم زیاد می تواند در کلیه رسوب نموده و سنگ کلیه ایجاد کند و یا افزایش بیش از حد ویتامین D در بدن می تواند موجب مسمومیت گردد. بنابراین نباید فراموش کنید که ضعف بارداری کاملا طبیعی است، اما اگر ناگهانی بوده و با کرختی، سوزن سوزن شدن دست و پا، تاری دید، اختلال در بینایی یا علائم غیر طبیعی دیگری همراه باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم به موقع انجام گردد.

درمان خانگی

1. اصلاح برنامه غذایی

یکی از نکات مهم در دوران بارداری، تغذیه مادر باردار است. خانم باردار حدود 300 کالری بیشتر از حالت عادی احتیاج دارد تا بتواند مواد غذایی مورد احتیاج خود و جنین را تامین کند. با این حال زمانی که به خاطر ویار و تهوع اشتها کم می گردد، باید با راه چاره هایی از ضعف و بی حالی مادر جلوگیری کرد. به این منظور بهتر است تعداد وعده های غذاییتان را افزایش داده و در عین حال از حجم آنها بکاهید. همچنین استفاده از مواد غذایی تازه و مقوی را نباید فراموش کنید؛ به خصوص جایگزین کردن کربوهیدرات های پیچیده تر به جای کربوهیدرات های ساده و همین طور مصرف فیبر و پروتئین بیشتر می تواند سطح قند خون و همینطور فشار خون را در زمان طولانی تری متعادل نگاه دارد.

2. استراحت کافی

برای جلوگیری از ضعف بارداری بهتر است سعی کنید خواب کافی و با کیفیت داشته باشید. کم خوابی و تا دیروقت بیدار ماندن می تواند صدمات بسیار جبران ناپذیری را به سلامت شما وارد کند. بهترین ساعت خواب 10 شب تا 6 صبح خواهد بود. استراحت کنید و برای کارهایتان از خانواده و نزدیکان یاری بگیرید. اگر فرزند یا فرزندان دیگری دارید، آن ها را نزد افراد مطمئن بسپارید تا بتوانید ساعاتی از روز را در آرامش استراحت کنید. دقت کنید که از تغییر شرایط ناگهانی خود به خصوص در هنگام صبح و موقع برخاستن از بستر اجتناب کنید چرا که همان طور که گفته شد این تغییر شرایط ناگهانی می تواند موجب ضعف و سرگیجه در بارداری بگردد.

3. انجام ورزش های سبک

راه دیگر برای درمان ضعف بارداری، انجام ورزش های سبک مثل پیاده روی و یا یوگا در بارداری است که می تواند تا حد زیادی در افزایش توان روحی و جسمی مادر اثر بخش باشد. فقط توجه کنید که همواره آب کافی و تنقلات سالمی مثل بادام خام و یا یک سیب همراه داشته باشید تا از کم شدن آب بدن و ضعف ناشی از افت قند خون جلوگیری کنید. نکته دیگر اینکه سعی کنید بدن خود را خنک نگه دارید و از پوشیدن لباس های بیش از حد تنگ و چسبان که فشار بیشتری به بدن وارد می نماید خودداری کنید.

سخن آخر

تغییرات هورمونی و کمبود ویتامین ها و بعضی مواد غذایی ممکن است ضعف و بی حالی دوران بارداری را شدت ببخشند. برای پیشگیری از این مسائل داشتن سبک زندگی سالم بیش تر از هر زمانی در زندگی اهمیت پیدا می نماید. سبک زندگی سالم به معنای داشتن رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب کافی، داشتن تحرک و خواب خوب و کامل است. به همین منظور پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین رژیم غذایی بارداری را بخوانید و اگر شما هم پیشنهادی برای کاهش ضعف بارداری دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1560

به "علت ضعف در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت ضعف در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید