عکس، از شترمار شیرازی تا کبرای خزری؛ عجیب ترین مارهایی که در ایران ساکن اند!

به گزارش مجله تور مالزی، مارهایی که در سراسر ایران زندگی می نمایند تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند؛ از گونه های سمی گرفته تا مارهایی که از انقباض برای بی حرکت کردن طعمه خود استفاده می نمایند.

عکس، از شترمار شیرازی تا کبرای خزری؛ عجیب ترین مارهایی که در ایران ساکن اند!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مار قیطانی، از جمله مارهایی است که در ایران یافت شده است؛ گونه های بالغ این مار که بدنی باریک و مخروطی شکل دارند، می توانند 100 تا 110 سانتی متر طول داشته باشند. رنگ آنها خاکستری یا قهوه ای است و بعضی از نمونه های آن ها دارای یک خط قرمز هستند که در امتداد پشت آنها از سر تا دم کشیده شده است.

این گونه از مار سریع اما کوچک، گونه بومی ایران است و در منطقه ها خشک با پوشش گیاهی کم، مانند منطقه ها نیمه بیابانی و دره ها ساکن است.

شترمار شیرازی، یکی دیگر از گونه های مار در ایران است؛ نمونه های بالغ از این مار می توانند به طول 180 سانتی متر برسند. این مارها اغلب رنگ پریده هستند و یا رنگ شنی دارند که با لکه های تیره به خصوص در قسمت سر مزین شده است. فلس های روی سر این مارها دارای درخشش رنگین کمانی است که شبیه تاج است.

این مارها در ایران بیشتر در بیابان های شنی و دشت های سنگی زندگی می نمایند. می توانید آنها را در زیر سنگ ها، ریشه ها یا لانه های حیوانات رها شده پیدا کنید. در بیابان ها برای دسترسی آسان به غذا و آب، نزدیک واحه ها می مانند. آنها عمدتاً ساکن زمین هستند، اما برای بالا رفتن از درختان مسئله ای ندارند.

کبرای خزری یکی دیگر از گونه های بومی مار در ایران است، برای خزری (Naja oxiana) که به آن مار کبرا آسیای میانه، مار ملاقه، کبرا Oxus یا کبرای ایرانی نیز گفته می گردد، گونه ای از مارهای سمی از خانواده Elapidae است. ناجا ناجا اکسیانا یکی از مهم ترین مارهای سمی در ایران و آسیای میانه است. نیش این نوع مار می تواند باعث درد و تورم شدید و بعلاوه مسمومیت عصبی گردد. بدون درمان پزشکی، علائم به سرعت بدتر می گردد و مرگ می تواند به زودی رخ دهد.

مار جعفری، دیگر گونه بومی در ایران است؛ گونه های بالغ این مار می توانند به طول 38 تا 80 سانتی متر برسند. سرهای این مارها صاف و پهن است و پوزه های بسیار کوتاهی دارند و در بالای سرشان علامت صلیب دارند و چشمانی درشت دارند. رنگ آنها خاکستری، زیتونی و قرمز است تا با زیستگاه زمینی آنها مطابقت داشته باشد. مجموعه ای از نقاط، راه راه و حاشیه های تیره بدن آن ها را تزئین می نمایند.

منبع: BIRDWATCHINGGHQ

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 فروردین 1402 بروزرسانی: 15 فروردین 1402 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 2180

به "عکس، از شترمار شیرازی تا کبرای خزری؛ عجیب ترین مارهایی که در ایران ساکن اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، از شترمار شیرازی تا کبرای خزری؛ عجیب ترین مارهایی که در ایران ساکن اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید