وجود 1500 مکان عمومی حاد پرخطر در اهواز ، نجات بیش از 3400 اهوازی در نیمه نخست سال

به گزارش مجله تور مالزی، خبرنگاران/خوزستان رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با اشاره به عملیات های اجرا شده در نیمه نخست امسال توسط آتش نشانان اهوازی گفت: در این مدت 4 هزار و 891 عملیات توسط آتش نشانان اهواز انجام شد که 3 هزار و 77 مورد از این تعداد، عملیات اطفای حریق و یک هزار و 814 مورد مربوط به عملیات امداد و نجات بوده است.

وجود 1500 مکان عمومی حاد پرخطر در اهواز ، نجات بیش از 3400 اهوازی در نیمه نخست سال

ابراهیم قنبری در نشست خبری که امروز (7 مهرماه) به مناسبت روز آتش نشان و ایمنی شد، اظهار کرد: سازمان آتش نشانی و خدماتی ایمنی شهرداری اهواز در یک سال گذشته هر چه در توان داشت پای کار گذاشت و در حوادث گوناگون و متفاوت در کنار مردم بود؛ لایروبی، تخلیه آب، شستشو و ضدعفونی معابر برخی از کارهای این سازمان بوده است اما دریغ از یک تشکر از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت خیز جنوب، شرکت های فولاد، گاز، تامین اجتماعی و حتی فرماندار اهواز.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه کرد: این مسئولان بدون هیچ عذر و بهانه ای باید در این روز در کنار این فرشتگان نجات حضور پیدا می کردند. یادمان باشد آن ها نه به آتش نشانان بلکه به یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت اهواز کم لطفی کرده اند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت: تنها شورای شهر و شهرداری مسئول ایمنی شهر نیستند. انجام مسئولیت اجتماعی تنها مربوط به حاشیه شهر و ساخت مدرسه یا بیمارستان نیست. اگر این گونه پیش برویم، آینده ما را تنبیه خواهد کرد.

قنبری با بیان اینکه تجهیزات سازمان آتش نشانی اهواز به اندازه توسعه شهر گسترش نیافته است، شرح داد: در 15 سال گذشته جمیعت اهواز از 200 تا 300 هزار نفر به یک میلیون و 400 هزار نفر رسیده است بنابراین تعداد ایستگاه های آتش نشانی باید 23 ایستگاه باشد اما در حال حاضر تنها 14 ایستگاه آتش نشانی در اهواز وجود دارد. تعداد خودروهای آتش نشانی نیز باید 184 دستگاه باشد که اکنون بسیار کمتر از این عدد است.

وی اضافه کرد: در اپیدمی کرونا بیش از 12 میلیارد تومان، در حادثه سیل 11 میلیارد تومان و در بارندگی آذرماه سال گذشته بیش از 7.5 میلیارد تومان به سازمان آتش نشانی شهرداری اهواز خسارت وارد شد.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با تاکید به لزوم ورود خیرین به سازمان آتش نشانی اهواز گفت: خوزستان همیشه رتبه نخست را در خصوص خیرین مدرسه ساز، بیمارستان و ازدواج داشته است اما در خوزستان تنها یک نفر به عنوان خیر به سازمان آتش نشانی کمک می کند که او نیز مورد بی مهری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه دغدغه ما خدمات و ایمنی است، بیان نمود: 7 مهرماه روز آتش نشان است؛ آتش نشانانی که باز هم دیده نشدند اما ما در راه ایمنی متحد ایستاده ایم و پای سوگندمان هستیم.

قنبری گفت: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، سازمان آب و برق یا سازمان های دیگر بدانند که مسئولیت اجتماعی نباید در استان های دیگر مانند تهران و خراسان رضوی هزینه شود. کنندگان مجلس نیز باید مطالبه گری کنند و حق سازمان آتش نشانی را بگیرند.

وی بیان نمود: در یک سال گذشته، 207 هزار تماس با سازمان آتش نشانی گرفته شد که دو هزار مورد از این تماس ها به دلیل وقوع حادثه بوده و 10 درصد از تماس ها نیز برای دریافت خدمات مشاوره ای بوده است اما 70 درصد تماس ها با سامانه 125 این سازمان، تماس مزاحم بوده است که یک فاجعه است اما دیده نمی شود.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز ادامه داد: سال گذشته از 50 هزار دانش آموز اهوازی به 39 هزار دانش آموز، آموزش های لازم ارائه شد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، این آموزش ها قطع شد و اکنون آموزش در فضای مجازی در حال انجام است.

وی با اشاره به انجام 5 هزار و 670 مورد کارشناسی از اماکن پرخطر اهواز، شرح داد: از این تعداد اماکن، یک هزار و 500 مورد حاد و غیراستاندارد هستند. تمام بیمارستان های اهواز به جز بیمارستان رازی، تمام هتل ها به جز هتل نادری، سومیا و تشریفات هیچ امکان پرخطر دیگری به برای دریافت تاییدیه ایمنی به سازمان آتش نشانی اهواز مراجعه نکرده است. هیچ کدام از شرکت های کربن، فولاد، نیشکر، سازمان تامین اجتماعی... تا بزنگاهی که حریق رخ ندهد، موضوعی را پیگیری نمی کنند.

قنبری با اشاره به حوادث رخ داده در شهر اهواز از ابتدای سال تا انتها شهریورماه گفت: در شش ماه گذشته بیشترین حوادث در مناطق کوروش، زیتون کارمندی، شهرک آغاجاری، کوی نفت و زرگان رخ داده است. 370 مورد حادثه تنها در یک ماه در این مناطق رخ داده است.

وی با بیان اینکه شورای شهر و شهرداری اهواز به تنهایی نمی توانند تجهیزات مورد نیاز این سازمان آتش نشانی را تامین کنند، اضافه کرد: استاندار خوزستان در سیل اخیر 11 خودرو معادل 11.5 میلیارد تومان به ما کمک کرد. در 30 سال گذشته نیز هیچ شهرداری به اندازه آقای شاعری در خصوص تامین بودجه به ما کمک نکرد اما این بودجه، بخش کوچکی به ما کمک می کند بنابراین دیگر مسئولان به جای انتقاد، همراه ما باشند و به ما کمک کنند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با اشاره به اقدامات نیروهای این سازمان در شش ماه گذشته، گفت: در نیمه نخست امسال، 126 هزار و 649 تماس با سامانه 125 گرفته شد که 4 هزار و 891 مورد تماس منجر به عملیات شده است. 29 هزار و 466 تماس از این تعداد برای مشاوره و راهنمایی، 3 هزار و 96 مورد تماس اشتباه و متاسفانه 90 هزار و 196 مورد تماس مزاحم بوده است.

وی اضافه کرد: در این مدت، 4 هزار و 891 عملیات توسط آتش نشانان اهواز انجام شد که 3 هزار و 77 مورد از این تعداد، عملیات اطفای حریق و یک هزار و 814 مورد مربوط به عملیات امداد و نجات بوده است.

قنبری با اشاره به حوادث آتش سوزی رخ داده در شهر اهواز، گفت: حوادث آتش سوزی شامل 867 مورد حریق منزل مسکونی، 776 مورد حریق شاخ و برگ درختان، 396 مورد حریق زباله، 301 مورد حریق نیزار، 196 مورد حریق خودرویی، 109 مورد حریق اماکن تجاری، 27 مورد حریق انبار، 26 مورد حریق فضای سبز و نخلستان و جنگل، 9 مورد حریق اماکن آموزشی، هفت مورد حریق اماکن اداری، شش مورد حریق اماکن خدماتی، چهار مورد حریق مراکز بهداشتی و درمانی، چهار مورد حریق صنعتی، دو مورد حریق اماکن فرهنگی و 347 مورد سایر اماکن بوده است.

وی بیان نمود: در این مدت عملیات امداد و نجات نیز شامل 802 مورد عملیات دریافت حیوانات موذی، 289 مورد نجات محبوس شدگان در اماکن، 211 مورد نجات افراد گرفتار در آسانسور، 150 مورد تصادف و واژگونی خودرو، 10 مورد گیر کردن انگشتر، 10 مورد انفجار گاز، چهار مورد ریزش آوار و سه مورد سقوط از ارتفاع بوده است. 18 مورد عملیات غواصی در رودخانه نیز انجام شده که در این عملیات ها 10 جسد از رودخانه خارج شده است و هشت نفر از داخل رودخانه کارون نجات داده شده اند. 317 مورد نیز سایر موارد عملیات امداد و نجات بوده است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز اضافه کرد: در شش ماهه نخست امسال، در مجموع 4 هزار و 772 مورد عملیات داخل محدوده شهر و 119 مورد خارج از محدوده شهری انجام شده است که در این عملیات ها، 3 هزار و 469 نفر از شهروندان توسط آتش نشانان نجات داده شدند. 197 مورد از شهروندان مصدوم و 29 نفر از شهروندان هم در حوادث رخ داده، فوت شدند.

وی گفت: در مجموع در این مدت 5 هزار و 828 مورد بازدید از اماکن سطح شهر انجام شده که یک هزار و 575 مورد توسط تیم بازرسی ایمنی اماکن سازمان آتش نشانی به عنوان اماکن ناایمن شناسایی شده اند؛ بیمارستان ها، درمانگاه ها، بانک ها، مدارس، جایگاه های سوخت، دانشگاه ها، هتل ها، پاساژها، سینماها، انبارها و اماکن تجاری از جمله این اماکن هستند.

قنبری با اشاره به اضافه کرده شدن 50 دستگاه خودرو به ناوگان خودرویی این سازمان اعلام کرد: سازمان آتش نشانی اهواز به عنوان اولین سازمان اقدام کننده در مبارزه با ویروس کرونا؛ با استفاده از 2 هزار و 889 هزار لیتر مواد ضدعفونی، اماکن مختلف شهر از جمله بیمارستان ها، بازارها، دانشگاه ها، ادارات و مناطق حاشیه نشین را در چند نوبت ضدعفونی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1179

به "وجود 1500 مکان عمومی حاد پرخطر در اهواز ، نجات بیش از 3400 اهوازی در نیمه نخست سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 1500 مکان عمومی حاد پرخطر در اهواز ، نجات بیش از 3400 اهوازی در نیمه نخست سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید