چند و چون اخذ مالیات از خانه های خالی در سال 1400

به گزارش مجله تور مالزی، رئیس سازمان امور مالیاتی از دریافت نخستین مالیات از خانه های خالی در مرداد 1400 اطلاع داد و اضافه نمود: این مالیات به میزان نصف ارزش اجاره ماهانه آن ملک خواهد بود. امیدعلی پارسا اضافه نمود: سال گذشته تحت راهبرد کلی وصول و هوشمند سازی نظام مالیاتی مجموعه اقداماتی را انجام دادیم که منجر به وصول بیش از 100 درصد کل درآمد های مالیاتی مصوب کشور شد.

چند و چون اخذ مالیات از خانه های خالی در سال 1400

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موضوع اخذ اقتصادیات از خانه های خالی، اظهار کرد: برای اخد اقتصادیات از خانه های خالی سال گذشته سامانه جامع املاک و اسکان را طراحی، رونمایی و عملیاتی کردیم و نزدیک به یک میلیون و 500 هزار مسکن خالی را بر اساس پایگاه اطلاعاتی که شکل دادیم، شناسایی و برای مالکین پیامک فرستادیم.

وی ادامه داد: از حدود سه ماه پیش حدود 300 هزار مسکن خالی را به سازمان امور اقتصادیاتی معرفی کردیم و به موجب قانون این سازمان می تواند برای اخد اقتصادیات اقدام کند.

اسلامی ادامه داد: دولت تاکید دارد تا از مسکن به عنوان ابزار سرمایه ای نگاه نگردد، همین موضوع است که به مردم و اقتصاد لطمه وارد می نماید. وقتی می گوییم دو و نیم میلیون واحد خالی داریم یعنی این مقدار در چرخه اقتصادی کشور نیست. تعداد خانوار و مسکن را که تطبیق می دهیم می بینیم تقریبا برابر هستند و کمبود مسکن وجود ندارد.

بیشتر خانه های خالی متعلق به کیست؟

مهدی روانشادنیا کارشناس بازار مسکن در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه اخذ اقتصادیات از خانه های خالی دارای سابقه طولانی است، گفت: سامانه ملی املاک و اسکان به عنوان بانک اطلاعاتی این زمینه راه اندازی آن از سال 67 مطرح بوده و طی این 32 سال گذشته همیشه بر اخذ اقتصادیات از بخش مسکن تاکید شده و در یکی، دو سال گذشته نیز بحث های فراوانی پیرامون این موضوع اجرا شده است.

وی اضافه نمود: اما در این باره چندین مشکل وجود دارد، اول این که آماری که جدیداً اعلام شده در خصوص خانه های خالی در کل کشور تعداد آن ها 200 هزار واحد تخمین زده شده، این در حالی است که در گذشته تعداد واحد های خالی 2.5 میلیون ذکر شده بود که از این تعداد تنها 500 هزار واحد در تهران وجود داشت، بنابراین اگر ملاک 200 هزار واحد قرار بگیرد، عملاً این طرح نمی تواند نتیجه ای در بازار مسکن و تعدیل قیمت ها داشته باشد.

روانشادنیا گفت: در حال حاضر شما نمی توانید بخش خصوصی را در بازار مسکن پیدا کنید که واحد های خود را خالی بگذارد، زیرا برای آن ها هیچ نفعی این کار ندارد، در این زمینه بین 3 تا 5 درصد ارزش هر ملک به عنوان اجاره سالانه محاسبه می گردد و در چنین شرایطی بعید است که مالکی بخواهد از چنین درآمدی چشم پوشی کند، در چنین شرایطی اینکه واحد های خالی برای مردم و بخش خصوصی است کمی غیر منطقی به نظر می رسد.

این کارشناس بازار مسکن یادآور شد: به اعتقاد بنده بخش اعظمی از این واحد های مسکونی که الان تحت عنوان خانه های خالی بحث اخذ اقتصادیات از آن ها بسیار داغ است، برای نهاد های خصولتی، بانک ها، نهاد های اقتصادی و اعتباری و سایر ارگان های مشابه است و اگر دولت واقعا می خواهد اقتصادیات خانه های خالی را اخذ کند، باید تمرکر خود را بر روی چنین نهاد هایی متمرکز کند تا بتوانند اقتصادیات مورد نظر را از ذینفعان دریافت کند.

آیا اخذ اقتصادیات از خانه های خالی باعث کاهش قیمت مسکن خواهد شد؟

این استاد دانشگاه افزود: با توجه به توضیحاتی که داده شد به اعتقاد بنده این طرح نمی تواند تاثیری بر روی بازار مسکن و تعدیل قیمت ها داشته باشد، اما می تواند درآمدی برای دولت در این زمینه به همراه داشته باشد، از سوی دیگر به دلیل تعداد واحد های که اعلام شده، زیاد نیست، به نسبت آن 2.5 میلیون واحدی که قبلا مطرح شده بود، این طرح نمی تواند اثرگذار باشند در شرایط بازار مسکن، زیرا که آمار دقیق و تفکیک شده ای از تعداد واحد های خالی وجود ندارد و با وجود این شرایط، تحقق اهدافی که برای آن در نظر گرفته شده، نمی تواد محقق گردد، همچنین بسیاری از این واحد ها مسائل حقوقی و فنی داشته و تفکیک اینکه این واحد ها الان در چه شرایطی هستند، با مشکل روبرو هست.

روانشادنیا با اشاره به اینکه در سال 1400 بازار مسکن نمیتواند با کاهش قیمت روبرو گردد، توضیح داد: با توجه به شرایط اقتصادی که در حال حاضر بر کشور حکمفرما است، به نظر می رسد حداقل در نیمه اول سال ما شاهد رشد افسار گسیخته قیمت مسکن به مانند آنچه در سال 1399 رخ داد نباشیم، از سوی دیگر در بخش تقاضا نیز به دلیل اینکه بازار در یک فاز انتظاری به سر می برد، بسیاری از خریداران صبر خواهند کرد تا اینکه ببیند در عرصه سیاسی و اقتصاد کلان کشور چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و بعد از آن تصمیم خود را در خصوص خرید مسکن خواهند گرفت.

این کارشناس بازار مسکن اضافه نمود: بازار مسکن از سال 96، تا آبان ماه با رشد بیش از 6 برابری روبرو که چنین رشد افسار گسیخته بی سابقه بوده، این در حالیست که طی این سال ها قدرت خرید مردم نه تنها افزایش پیدا نکرده، بلکه با کاهش بسیار زیاد و معناداری روبرو بوده، نتیجه این شرایط نیز در بازار مسکن کاملا ملموس است، آنالیز فایل های مسکن خود گویای این موضوع است که قیمت های فایل های سپرده شده به مشاورین املاک به نسبت قدرت خرید مردم نشان دهنده این مسئله است که خرید مسکن برای بسیاری از مستاجرین و زوج های جوان تبدیل به آرزویی دور و دراز شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1499

به "چند و چون اخذ مالیات از خانه های خالی در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند و چون اخذ مالیات از خانه های خالی در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید