یادداشت، مذاکرات صلح دوحه در 4 پرده

به گزارش مجله تور مالزی، آنچه در قطر می گذرد، درسی تاریخی برای همه آنهاست که می اندیشند واشنگتن ارزشی برای خادمانش قائل است، اکنون دنیا می بیند که آمریکا بهترین و وفادارترین مهره منطقه ای خود را فدای یک شوی انتخاباتی می نماید.

یادداشت، مذاکرات صلح دوحه در 4 پرده

همراه ما باشید و با تور ارزان قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، یک: عاقبت مذاکرات صلح افغانستان در دوحه شروع شد. یکسو 15-10مرد عبوس با پیراهن و جامه و لنگی های سیاه و دستمال های یک شکل روی شانه با ریش های انبوه و ظاهری مصمم، خشن و بدوی اما با موضعی یکدست، صدای واحد و نظرات کاملا یکسان، قرص و محکم ایستاده بر آرای خویش ... و در سمت دیگر ده ها مرد کت و شلوارپوش و کراوات زده و سه چهار زن که هرکدام به دفاع از منافع مجموعه و جریان و قدرتی به قطر آمده اند. در این سمت اما علی رغم ادعاها، مواضع، مطالبات و انتظارها یکسان نیست. هرکدام از اینها در مواجهه با رسانه ها حرف خودش را می زند. آشفتگی و تشتت هویداست. دکتر عبدالله که رهبری این سمت را برعهده دارد، گفت: ما نمایندگان حکومتی هستیم که میلیون ها زن و مرد افغانی حامی و همراه آن هستند ... اما همه در دوحه می دانند که چنین نیست.

جمعیت افغانستان (جدا از مهاجران) حدود 35 میلیون نفر است. در انتخابات اخیر او و رقیب اصلی اش دکتر اشرف غنی که رئیس جمهور شد، پس از کسر آرای تقلبی مورد اعتراض خود آقای عبدالله، روی هم کمی بیشتر از یک میلیون رای کسب کردند. این پایگاه متزلزل سبب شده است تا صدای هیات منتسب به دولت کابل در قطر قدرتمند و رسا نباشد. آنها حتی در قیاس با حریف مدعی و خونریزشان، عملا اسباب انسجام و مشروعیت لازم را برای نمایندگی کامل از مردم شان دارا نیستند و همین کار را سخت خواهد نمود.

قریب چهار میلیون مهاجر مقیم ایران، سه میلیون مهاجر مقیم پاکستان و چند میلیون مهاجر افغانستانی پراکنده در دیگر ممالک دنیا، هیچ نماینده ای در این هیات مقابل طالبان ندارند. بسیاری از مردم و جریانات سرشناس و چهره های مطرح سیاسی داخل افغانستان هم در این هیات صاحب نماینده نیستند. از حزب اسلامی حکمتیار تا مسعودها از دره پنجشیر، صلاح الدین ربانی و حزب جمعیت اسلامی اش، حزب کنگره ملی افغانستان و دکتر عبداللطیف پدرام و ... تا زینب موحد، چهره خوشفکر و مشهور و جوانی که در آخرین لحظات بنا به مصالح حکومت از لیست خط خورد و انبوه افراد و احزاب موثر دیگر، جایی در این هیات ندارند.

دو: خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پیشین پاکستان پیامد مذاکرات صلح افغانستانی ها با انتشار تصویر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در حالی که به نشانه احترام و فروتنی دست های افتاده اش را به هم قلاب نموده بود، در کنار ملاعبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر نوشت: شما زور دارید، ما خدا داریم! این کار او واکنش بسیاری از مقامات افغان را درپی داشت. از جمله رحمت ا... نبیل، رئیس پیشین اداره امنیت افغانستان که نوشت: خواجه صاحب! [آقای خواجه!] خدا در انحصار شما نیست اما بی شک تروریسم و کشتار در انحصار شماست. کاربران افغان اما از دریچه های متفاوتی این تصویر را دیده اند.

آنها با انتشار تصاویر سفر چندی پیش پمپئو به کابل و دیدار با رئیس جمهور افغانستان که در آنجا غنی به دنبال پمپئو می دود، این دو تصویر را با هم مقایسه نموده اند. در گوشه ای از این عکس جنجالی وزیرخارجه آمریکا با نماینده طالبان، دیگر اعضای این گروه را می بینیم که به پمپئو بی توجه اند و یکی از آنها حتی از جایگاه خود برای دریافت این عکس یادگاری برنخاسته است!

سه: دکتر غنی دار و ندار خود، کشور و مردمش را به پای آمریکایی ها ریخت. در سفر بی دعوت، بی اجازه و بی خبر ترامپ به افغانستان، آقای غنی بلافاصله از قصرش در کابل خود را برای دیدار به پایگاه هوایی بگرام در 80 کیلومتری شمال پایتخت رساند. اما آقای رئیس جمهور در آنجا مجبور شد طی یک ساعت سخنرانی ترامپ، پشت سر او در صف سربازان جوان آمریکایی دست به سینه بایستد. آنها حتی رعایت حال جسمی این پیرمرد 70 ساله را نکردند و یک جایگاه برایش نیاوردند و به او اجازه نشستن ندادند. حالا پمپئو در قطر به طالبان نوید داده: دموکراسی بهترین روش است، اما آمریکا به دنبال تحمیل سیستم خود بر دیگران نیست! این بهترین کادوی کاخ سفید به طالبان و تیر خلاص در شقیقه هیات کابل بود.

آنچه در قطر می گذرد، درسی تاریخی برای همه آنهاست که می اندیشند واشنگتن ارزشی برای خادمانش قائل است. اکنون دنیا می بینند که آمریکا بهترین و وفادارترین مهره منطقه ای خود را فدای یک شوی انتخاباتی می نماید. یک سرزمین و مردمش را قربانی می نماید. کاش آنها که باید خوب این روزها را ببینند، به خاطر بسپرند و درس بگیرند.

چهار: این مذاکرات به نتیجه خواهد رسید، اگر به راستی بین الافغانی باشد و نه ذیلامریکی و پاکستانی [ذیل آمریکا و پاکستان]!

محمدحسین جعفریان کارشناس ارشد مسائل افغانستان

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 1087

به "یادداشت، مذاکرات صلح دوحه در 4 پرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، مذاکرات صلح دوحه در 4 پرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید