خبرنگاران طالبان: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می گردد

به گزارش مجله تور مالزی، تهران- خبرنگاران- سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه شامگاه روز سه شنبه بعد از ملاقات مایک پمپئو با مقامات طالبان در قطر گفت: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می گردد.

خبرنگاران طالبان: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می گردد

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر درصفحه تویتری نوشت: از آنجا که مذاکرات بین الافغانی بزودی آغاز می گردد و مردم افغانستان طبق توافقنامه به آتش بس دست پیدا خواهند کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا پذیرفته است که نیروهای آمریکایی طبق برنامه از افغانستان خارج شوند.

شاهین همچنین در پیامی دیگر یاد آور شد که در ملاقات پمپئو با مقامات طالبان در دوحه قطر طرفین بر آزادی زندانیان طالبان و آغاز مذاکرات میان افغانی و برقراری صلح همیشگی درافغانستان تاکید داشتند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه پس از مذاکرات هفت ساعته با اشرف غنی و عبدالله عبدالله به دوحه رفت و با ملا عبدالغنی برادر مسؤول دفتر سیاسی طالبان در قطر ملاقات کرد.

آمریکا و گروه طالبان 29 فوریه (10 اسفند سال گذشته) در دوحه پایتخت قطر توافقی امضا کردند که درصورت محقق شدن مفاد آن ممکن است بتواند زمینه توافق صلح نهایی را مهیا کند.

از مفاد این توافق می توان به خروج تدریجی نیروهای آمریکایی و خارجی از افغانستان ظرف 14 ماه اشاره نمود البته به شرط این که طالبان به تعهدات امنیتی خود عمل نموده و مذاکرات صلح مستقیم بی سابقه با دولت کابل را آغاز نمایند.

غنی یک روز بعد از امضای این توافق، در کنفرانسی خبری با بیان این که آمریکا حق مداخله در امور دولت این کشور را ندارد و فقط تسهیل نماینده مذاکرات است، توضیح داد: هیچ پیش شرطی را برای آغاز مذاکرات بین گروه های افغانستانی با طالبان نمی پذیریم و فرایند آزادی زندانیان طالبان باید در جریان گفت وگو مورد بحث و آنالیز قرار گیرد.

کمیته انتخابات افغانستان، غنی را پیروز انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور اظهار داشت، اما عبدالله با اعتراض به نتایج این انتخابات خود را رییس جمهوری دانست و هر دو رقیب سیاسی در دو کاخ در کابل مراسم تحلیف برگزار کردند.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 861

به "خبرنگاران طالبان: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طالبان: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید