نقشه راه مسکن کشور تا سال 1405 تدوین شد، ساخت 3 میلیون مسکن در فاز اول طرح جامع

به گزارش مجله تور مالزی، خبرنگاران:بازنگری طرح جامع مسکن که از سال گذشته شروع شده به روزهای پایانی خود نزدیک می گردد، طرحی که در فاز اول آن پیش بینی شده حدود 3 میلیون واحد مسکونی ساخته گردد.

نقشه راه مسکن کشور تا سال 1405 تدوین شد، ساخت 3 میلیون مسکن در فاز اول طرح جامع

جهت دریافت خدمات آلاچیق سیمانی قیمت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله تور مالزی، انتقاد از تاخیر دولت در ارائه برنامه های بخش مسکن همچنان ادامه دارد و بعضی نمایندگان مجلس معتقدند که این بخش به امید خدا رها شده است و شماری دیگر از نمایندگان طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی را به هیات رئیسه مجلس تقدیم نموده اند.

اما در سوی دیگر ماجرا وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بخش مسکن چند وقتی است که از بازنگری طرح جامع مسکن خبر داده و ارائه هرگونه برنامه ای را به پس از نهایی شدن این طرح موکول نموده است.

طرحی که قرار است همه سیاست های دولت در بخش مسکن را مشخص نموده تا بر اساس آن هدفگذار ی های لازم جهت کاهش فاصله عرضه و تقاضا انجام گردد.

در این طرح بر اساس سه شاخص احتیاج انباشته مسکن، خانوارهای جدید و واحدهای احتیاجمند نوسازی کشور مورد بازنگری قرار گرفته است. بر اساس احتیاجسنجی های اجرا شده طرح جامع مسکن در دو فاز اجرایی می گردد؛ فاز اول از سال 93 تا 95 و فاز دوم از سال 95 تا سال 1405 که در واقع افق برنامه طرح جامع مسکن محسوب می گردد.

به عبارت دیگر طرح جامع مسکن برای یک دوره سه ساله و یک دوره 10 ساله تدوین شده تا به این ترتیب سیاست های دولت به تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن منجر گردد.

جزئیات طرح مسکن جامع حاکی از آن است که در فاز اول طرح جامع مسکن (سال 93 تا 95) بر اساس شاخص های خانوارهای جدید، احتیاج انباشته مسکن و واحدهای احتیاجمند به نوسازی در مجموع دو میلیون و 788 هزار واحد مسکن باید ساخته گردد.

مطابق برآوردهای صورت گرفته طی سه سال 93، 94 و 95 حدود 509 هزار خانوار جدید در کشور شکل می گیرد، از سوی دیگر در همین مدت نیز احتیاج انباشت مسکن حدود 140 هزار واحد مسکونی خواهد بود و در نهایت نیز حدود 240 هزار واحد مسکونی احتیاجمند نوسازی هستند.

سهم سال 93 از ساخت مسکن در طرح جامع حدود یک میلیون واحد پیش بینی شده است. این در حالی است که سال 94 حدود 70 هزار واحد از رقم سال 93 کاسته شده و باید حدود 933 هزار واحد مسکونی ساخته گردد.

در نهایت در سال 95 نیز 855 هزار واحد مسکونی ساخته می گردد تا در مجموع حد فاصل سال های 93 تا 95 یعنی در فاز اول طرح جامع مسکن دو میلیون و 788 هزار واحد مسکونی ساخته گردد.

گرچه نمایندگان مجلس از توقف ادامه طرح مسکن مهر و عدم ارائه برنامه دولت در بخش مسکن گلایه دارند، اما به نظر می رسد طرح جامع مسکن مورد بازنگری جامعی قرار گرفته و این امیدواری را به وجود آورده تا در یک بازه زمانی 13 ساله مسائل تاریخی مسکن را برای همواره ریشه کن کند.

البته برطرف مسائل عدیده مسکن در کشور به مسائل متعددی از جمله ایفای نقش حمایتی دولت بستگی دارد، دولت یازدهم به جز خودش سه دولت بعدی را نیز درگیر طرح جامع مسکن خواهد نمود و در این صورت باید تمام جوانب کار را مد نظر قرار دهد تا اتفاقی که برای طرح مسکن مهر (توقف) روی داد توسط دولت های دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم برای طرح جامع تکرار نگردد.

چگونگی تامین اقتصادی برنامه های طرح جامع مسکن در فاز اول و افق 10 ساله نیز مهم ترین رکن دستیابی به اهداف مشخص شده در این طرح به شمار می رود و بی شک بدون در نظر دریافت این مولفه اجرای برنامه ها با مصائب متعددی روبرو خواهد شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysiatoursnet.ir شناسه مطلب: 848

به "نقشه راه مسکن کشور تا سال 1405 تدوین شد، ساخت 3 میلیون مسکن در فاز اول طرح جامع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راه مسکن کشور تا سال 1405 تدوین شد، ساخت 3 میلیون مسکن در فاز اول طرح جامع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید